Proč pes vrtí ocasem a vyplazuje jazyk? 10 psích zajímavostí, které jste možná nevěděli

Přidat na Seznam.cz

Proč jsou psi věrní? Proč si značkují své území? Proč si olizují tlapky? Tyto a další otázky zajímají mnoho majitelů domácích zvířat. Na otázky odpovídali zástupci Federace kynologických sportů a sportovně-užitkového chovu psů a vedoucí klubu Chytří psi.

1) Proč psi štěkají?
Štěkání je komunikačním prostředkem. Když někdo přijde na návštěvu nebo zaklepe na dveře, psi štěkají, protože mají radost, bojí se nebo hlídají a chtějí zastrašit. Pokud štěkají venku, když vidí jiné psy, může jít o znamení strachu, touhy po komunikaci nebo o projev agrese. Psi mohou dokonce štěkat i ze spaní. Obecně lze říci, že štěkat může každý pes.

2) Proč psi kňučí?
Někdy psi kňučí, protože jsou příliš vzrušení, chtějí pamlsek, hračku nebo něco jiného. Když se dotkneme psí tlapky a pes zakňučí, znamená to, že ho něco bolí. Pejsci mohou naříkat i proto, že se nudí nebo se cítí opuštěni.

3) Proč jsou psi věrní?
Psy lze přirovnat k dětem. Jejich inteligence (pouze údajně a průměrně, samozřejmě) se může rovnat tříletému dítěti. Dítě do tří let ještě není zaujaté světem, zná jen svou matku, která se o něj stará a miluje ho. Proto musí majitelé svým mazlíčkům v první řadě dopřát lásku a teprve potom je cvičit atd.

4) Proč psi nemají rádi kočky?
Každý pes je jiný. Některým se s kočkami žije dobře. Ale nejsilnější pouto mezi těmito zvířaty pochází pravděpodobně z dětství. Znám křížence, který vyrůstal v jedné domácnosti s kotětem. Dělali všechny skopičiny společně. Dospělé kočky ale tomu psovi vůbec nerozuměly. Dotyčná kočka zase nevěděla, proč na ni ostatní kočky syčí. Obecně platí, že psi vedou aktivnější životní styl, zatímco kočky naopak milují klid a pohodu. Můžeme říci, že jde o dva protiklady.

5) Proč psi vrtí ocasem?
Vrtění ocasem u psa nemusí vždy znamenat jen to, že je jeho majitel šťastný. Může jím vrtět, když se vás chystá kousnout – dělá to proto, že je vzrušený. Není to tedy jen ocas, který musíte sledovat. Ať už štěká, kňučí nebo je zticha, chování zvířete můžete vyčíst z jeho tváře, protože psi, stejně jako lidé, mají dobrou mimiku.

6) Proč psi útočí na lidi?
Pochopitelně z nejrůznějších důvodů. Například když chtějí ochránit sebe, svou rodinu, své území, svého pána nebo potravu. Může jít také o staršího psa, který má bolesti či trpí úzkostí. A samozřejmě, pokud je s vaším psem špatně zacházeno, ubližuje se mu nebo je často bit, bude předpokládat, že nejlepší obranou je útok.

7) Proč si psi olizují tlapky?
Psi si nejčastěji olizují tlapky, protože je něco bolí, například zapíchnutá částečka nebo naražená tlapka. Potom musíte navštívit veterináře. Také se může stát, že si váš pes ušpinil tlapky něčím chutným nebo že se mu tam něco přilepilo a překáží mu to.

8) Proč je pes přítelem člověka?
Pes bude se svým majitelem celý život. Nezáleží mu na tom, jestli je hezký nebo kde pracuje. Jediné, na čem těmto zvířatům záleží, je, aby se jejich majitelé dostali co nejdříve domů a aby byli šťastní. Jejich láska je upřímná a nezkažená.

9) Proč psi vyplazují jazyk?
Ve většině případů je to proto, aby se ochladili – aby se jejich teplota vrátila do normálu. V horším případě v důsledku špatného zdravotního stavu, například otravy, pak se ale navíc přidá apatie, letargie a nadměrné slinění. Může také vypláznout jazyk, pokud má z nějakého důvodu zhoršený čich (například poraněný nos nebo nesprávně nasazený náhubek). Vyplazený jazyk může poukazovat i na jeho špatný emocionální stav – stres.

10) Proč si psi značkují své teritorium?
Můžete to nazvat komunikačním prostředkem. Například když fena močí, vyzývá opačné pohlaví ke styku, pes zase dává najevo svou dominanci. Když si psi značkují své území, mohou ho chránit před nezvanými hosty.

Zdroj: 74