Norsko soudně zakázalo velkochov anglických buldoků a kavalír King Charles španělů!

Přidat na Seznam.cz

Okresní soud v Oslu před pár týdny vynesl rozsudek, podle kterého selektivní chov těchto psů porušuje norský zákon na ochranu zvířat.

Psi a milovníci domácích mazlíčků po celém světě jásají

Norsko fakticky zakázalo chov anglických buldoků a kavalírů King Charles španělů poté, co soud rozhodl, že chov těchto brachycefalických štěňat má za následek pouze nezdravé psy, píše web DailyPaws. Okresní soud v Oslu vynesl rozsudek, podle kterého selektivní chov těchto psů porušuje norský zákon o ochraně zvířat, který po chovatelích v zemi vyžaduje, aby chovali zdravé psy. Skupina na ochranu zvířat Animal Protection Norway, která žalobu podala, argumentovala tím, že buldoci a kavalíři chovaní v zemi, aby odpovídali určitému vzhledu, mají již nyní příliš mnoho zdravotních problémů, což znemožňuje zodpovědný chov.

Zdravotní problémy buldoků způsobené člověkem jsou známy již od počátku 20. století. Tento verdikt je o mnoho let opožděný,“ uvedla Åshild Roaldset, generální ředitelka organizace Animal Protection Norway, na internetových stránkách organizace.

Norové však stále mohou být majitelé kříženců psů s buldočími a kavalírskými předky, upozorňuje organizace Animal Protection Norway. V ideálním případě by se tak předešlo některým zdravotním problémům, s nimiž se obě plemena potýkají.

Zdravotní problémy brachycefalických plemen

Ve Spojených státech jsou buldočci a kavalír King Charles španělé dvě nejoblíbenější plemena v zemi. Buldoci se umístili na 5. místě v seznamu nejoblíbenějších plemen Amerického kynologického klubu pro rok 2020, zatímco kavalíři se na seznamu umístili na 17. místě. Ačkoli jsou tato plemena neuvěřitelně populární a milující, vlastnit je obvykle znamená spoustu návštěv u veterináře.

Kavalíři jsou náchylní k onemocnění mitrální chlopně, které může vést k srdečním šelestům a v nejhorších případech ke smrtelnému selhání srdce. U mnoha psů se také objevuje syringomyelie, onemocnění, které postihuje páteř a mozek a někdy způsobuje bolest nebo dokonce ochrnutí. A stejně jako buldočci patří mezi brachycefalická plemena. Tato plemena s plochým čumákem jsou náchylná k brachycefalickému syndromu, který může způsobovat zvracení, nesnášenlivost pohybu, obezitu a problémy s dýcháním. Krátcí a statní buldoci mohou spolu s dýchacími potížemi trpět také bolestmi a selháním kloubů.

Zdroj: dailypaws.com