Žralok vyskočí z vody, aby si chytil ke svačině ptáka

Přidat na Seznam.cz

Pokud se vydáte na výlet za žraloky z australského Port Lincolnu, automaticky očekáváte, že uvidíte žraloky. Co však přihlížející nečekali, když byli tento den na výletě, je šokující okamžik, kdy se velký bílý žralok vyřítí z vody, aby si pochutnal na nic netušícím ptáku.

Vzhůru za svačinou

Muž jménem Benjamin byl 3. června loňského roku na výletě za žraloky u australského Port Lincolnu, když se stal svědkem žraločího útoku na ptáka, píše A-Z-Animals. Video začíná záběrem na vodu a skalnatou pevninu v dálce. Vlevo uprostřed záběru kamery jsou vidět žraločí ploutve, které vykukují z vody několik metrů od ptáka, který pluje na hladině.

Když se žralok přiblíží k ptákovi, pták si ho všimne a odlétne o trochu dál. Žralok se otočí a zamíří zpět k ptákovi. Opeřenec opět spatří žraloka a tentokrát letí o něco výš a o něco dál, aby byl v bezpečí.

Po pár vteřinách se z vody vynoří velký bílý žralok s otevřenou tlamou, připravený ptáka jedním rázem chňapnout. To se mu podaří a žralok se zakousne do ptáka, přičemž mu z tlamy visí jeho křídlo.

Jedí žraloci běžně ptáky?

Dospělí velcí bílí žraloci, kteří jsou známí jako jedni z nejzdatnějších lovců v přírodě, mají sílu, rychlost a hbitost, aby se dokázali přiblížit ke všem druhům kořisti ve vodě i mimo ni. Jejich pestrá strava zahrnuje ryby, delfíny, mořské želvy a mořské ptáky, jako je tento. Největší část kořisti velkých bílých obvykle tvoří mořští savci, jako jsou tuleni a lachtani, a to kvůli vysokému obsahu tuku.

Jak se však ukázalo zde, před čelistmi tohoto mohutného dravce není téměř žádný mořský tvor zcela v bezpečí. Druhy ptáků na jídelníčku žraloků jsou předmětem velkého zájmu vědců.

Zdroj: a-z-animals.com, Youtube