K nejodolnějším živočichům na světě patří želvušky

Přidat na Seznam.cz

Představte si svět, kde život překonává hranice zdánlivě nemožného. Místa, kde by se většina organismů zhroutila, jsou domovem pro tvory s neuvěřitelnou odolností. Tito šampioni v přežití vzdorují mrazivým teplotám, suchu i smrtící radiaci. 

Mezi těmito pozoruhodnými bytostmi vynikají drobní, ale mocní tvorové – želvušky. Tito mikroskopičtí živočichové, často přezdívaní vodní medvídci nebo mechová prasátka, skrývají tajemství přežití v těch nejextrémnějších podmínkách na naší planetě.

Drobní mistři přežití

Želvušky jsou skutečně fascinující stvoření. Jejich osm noh a segmentované tělíčko, obvykle o velikosti zrnka soli, jim propůjčují roztomilý vzhled. Některé větší druhy mohou dosahovat až 1,3 mm. Často jsou průhledné, takže je bez mikroskopu těžké je spatřit.

Tito neuvěřitelní živočichové obývají prakticky každý kout naší planety. Lze je nalézt v nejhlubších oceánských příkopech, na vrcholcích Himálají, v horkých pramenech, pouštích, antarktickém ledu, a dokonce i v mechu a lišejnících v našich lesích.

Želvušky se řadí mezi nejstarší známé skupiny živočichů.  Přežily všech pět velkých masových vymírání v historii Země. To naznačuje, že jejich jedinečné adaptace nejsou účinné pouze proti současným extrémům, ale i během významných geologických a environmentálních změn.

Jednou z nejpozoruhodnějších schopností želvušek je jejich odolnost vůči extrémně nízkým teplotám. Dokážou přežít mráz dosahující téměř absolutní nuly. Tato schopnost je v živočišné říši téměř bezprecedentní.

Skvělým příkladem této odolnosti je případ z Antarktidy, kde byly želvušky zmrazené ve vzorcích mechu při teplotě -20 °C po dobu více než 30 let. Tito jedinci se nejen vrátili k životu, ale krátce po rozmrazení se i rozmnožili. Neuvěřitelné je, že želvušky přežijí i život bez vody pozoruhodně dlouhou dobu, a to celé roky.

Zároveň se želvušky pyšní ohromující schopností odolat extrémně vysokým dávkám radiace. Dokážou přežít dávky záření 1 000 až 3 000krát vyšší, než jaké snese člověk. Dokonce přežily i pobyt ve vakuu vesmíru, který zahrnuje intenzivní ultrafialové záření.

Další příklady neuvěřitelné odolnosti proti mrazu

Mezi živočichy, kteří odolají i extrémně studenému počasí, patří například liška polární. Ta odolává i teplotám kolem -50 °C. Kromě husté srsti, kterou má porostlé i tlapky, dokáže během extrémního chladu nebo nedostatku potravy snížit svůj srdeční tep a metabolismus, aby šetřila energií.

Liška polární
Liška polární. Zdroj: Shutterstock

Skvělým příkladem je i tučňák císařský, který musí čelit extrémnímu chladu, teplotám často klesajícím až na -40 °C a silnému větru dosahujícímu rychlosti až 200 km/h.

Zvířata, která odolávají i extrémnímu suchu

Pokud se bavíme o odolnosti vůči suchu, všichni si asi vybavíme velblouda. Právě on je dokonale přizpůsoben k přežití v suchém prostředí s teplotami dosahujícími až 49 °C. Bez pití vody vydrží týden i déle. Na rozdíl od obecného přesvědčení velbloudi neskladují vodu ve svých hrbech, ale tuk. Tento tuk slouží jako energetická rezerva a může být metabolizován na malé množství vody.

žena na velbloudovi
Mezi odolná zvířata patří i velbloud. Zdroj: Shutterstock

Dokonale přizpůsobeny suchému prostředí jsou i želvy pouštní nebo kozy, které odolávají extrémnímu suchu po celém světě.

Kteří živočichové odolají radiaci?

V tomto ohledu jsou odolností pověstný šváb. Ten dokáže přežít dávky radiace výrazně vyšší, než jsou smrtelné pro člověka. Dokonce se našli živí švábi i v okolí výbuchu atomových bomb v Hirošimě a Nagasaki.

Navzdory své malé velikosti vykazuje octomilka překvapivou úroveň odolnosti vůči radiaci. Její malé tělo může být dokonce výhodou, protože zabraňuje absorpci takového množství radiace jako u větších tvorů.

 

Želvušky jsou skutečnými mistry přežití. Jejich schopnost vzdorovat mrazu blížícímu se absolutní nule, extrémnímu suchu a smrtící radiaci je ohromující. Podobně fascinující je i odolnost dalších živočichů, jako jsou lišky polární a tučňáci císařští v mrazivých oblastech, velbloudi a želvy pouštní v suchých pouštích a švábi s jejich nečekanou odolností vůči radiaci. Všichni tito zdánlivě nezničitelní živočichové, kteří prosperují tam, kde většina ostatních nemůže, jsou živým důkazem neuvěřitelné houževnatosti života na Zemi.

Zdroje: frontlinegenomics, arcticwildlifeknowledge, wwf, nhm,