Nový paraguayský druh kolubridního hada byl objeven ve Střední Americe

Přidat na Seznam.cz

Had Phalotris shawnella sp. nov. byl objeven v paraguayské Rancho Laguna Blanca. Vědci upozorňují, že had by měl být předmětem ochranářských opatření vzhledem k omezenému areálu, ve kterém byl nalezen.

Entymologie

Phalotris shawnella je kombinací křestních jmen dvou mladých lidí, Shawna Ariela Smitha Fernándeze a Elly Bethany Atkinson, kteří se narodili přibližně ve stejné době, kdy byla založena nadace Fundación Para La Tierra, která se zabývá studiem a ochranou fauny Paraguaye, píše web ReptilesMagazine. Vědci tvrdí, že vzhledem k tomu, že tento druh byl objeven v omezeném celosvětovém areálu v rámci jediného paraguayského departementu, měl by být tento had předmětem ochranářských opatření. Jedná se o potenciální lesní druh, o němž je známo, že se vyskytuje v prostředí, které vědci nazývají zemědělskou matricí, jež je neustále měněna.

Had byl objeven už v roce 2014

Vědci z FAUNA Paraguay, Paraguay a Instituto de Investigación Biológica del Paraguay, popsali nový druh užovky obojživelné, který byl objeven během herpingové expedice v lednu 2014. Had Phalotris shawnella sp. nov. pochází z Rancho Laguna Blanca, Departamento San Pedro. Vyznačuje se špičatým čenichem, matně načervenalou hlavou, žlutým prstencem kolem krku a po celé délce těla má červené a hnědé pruhy.
Holotyp byl sbírán za denního světla na písčitém substrátu ve vzdálenosti do 500 metrů od jezera. Vědci mladou samici chytili účelem ekologického pozorování. K snědku jí nabídli ještěrku Gymnophthalmid a po sesbírání potřebných dat samici opět propustili na svobodu.

Zdroj: reptilesmagazine.com