Obrovský stoletý jeseter byl chycen začínajícími rybáři a hozený zpět do řeky

Přidat na Seznam.cz

Rybáři ulovili jesetera bílého, který je dlouhý přes tři metry a jehož stáří se odhaduje na nejméně 100 let. Začínající rybáři Steve a Mark se na Den otců vydali s průvodci ze společnosti River Monster Adventures na rybářský výlet, když ulovili obrovskou rybu, uvádí portál Newsweek.

Jeseter sváděl velký boj. Trvalo dvě hodiny, než se ho podařilo dostat do člunu, a na videozáznamech bylo vidět, jak zvíře vyskakuje z vody a odhaluje svou skutečnou velikost. Jeseter bílý je největší sladkovodní ryba v Severní Americe, dorůstá délky až 4,5 metru a váží až 680 kg. Jeseteři se mohou dožít i více než 150 let. Tento exemplář nebyl dříve označen, což vede k podezření, že se mohlo jednat o jeho první úlovek, což je vzhledem k jeho věku překvapivé.

Průvodci prohledávali řeku pomocí sonarového zařízení, aby pomohli rybářům najít co největší úlovek. Po ulovení a vyfotografování byla obrovská ryba vypuštěna zpět do řeky, jak je v Britské Kolumbii již 25 let pravidlem. Za porušení tohoto zákona hrozí vysoké pokuty. Přestože jsou jeseteři schopni vypustit až tři miliony jiker při tření, třou se pouze jednou za několik let, což znamená, že se jejich populace nemůže snadno obnovit, pokud je ohrožena.

Populace jeseterů klesá v některých oblastech. Pokles populace může být způsoben ničením stanovišť důležitých pro tření a dopady snížené potravní nabídky. Problémem je také pytláctví jeseterů, protože jikry jeseterů jsou ve skutečnosti kaviárem.

Zdroj: newsweek.com, youtube.com