Přinášíme vám málo známých faktů o abalonech: Plžích, kteří vypadají jako lidské uši

Přidat na Seznam.cz

Abalon je druh mořského plže, který se obvykle vyskytuje v mírných a tropických mořích Nového Zélandu, Jižní Afriky, Austrálie, Severní Ameriky a Japonska. Mají různou velikost, od milimetru až po centimetry a ploché ulity ve tvaru uší zdobené spirálovitými vzory.

Abaloni jsou primitivní živočichové

Stejně jako ostatní archeogastropodi vykazují i abaloni primitivní anatomické znaky, jako je například oboustranná symetrie, píše web TreeHugger. Mají srdce a mozkové ganglium, které zásobuje nervy smyslové orgány, ale nemají mozek ani žádný mechanismus na srážení krve. Většinu těla zabírají jejich svalnaté sací nohy, které pomáhají měkkýšům přichytit se na skalnatém povrchu.

Mají velmi žádoucí duhově zbarvené schránky

Ulity abalonů obsahují silnou vnitřní vrstvu duhové perleti, která lidi odedávna přiměla k tomu, aby je sbírali a vyráběli z nich domácí dekorace a šperky. Kromě toho, že jsou jejich schránky fascinujícím způsobem barevné, jsou prý také 3000krát pevnější než jediný krystal uhličitanu vápenatého, z něhož jsou vyrobeny.

Dospělý jedinec může naklást až milion vajíček

Mladí plži kladou v prvních letech rozmnožování několik tisíc jiker, ale když zestárnou a zvětší se, kladou miliony jiker. Osmicentimetrový abalon může najednou naklást 11 milionů jiker.

Abaloni jsou často chováni na farmách

V současné době pochází více než 95 % světového množství abalonů z akvakultury. Jsou chováni a pěstováni pro potravu v mořských ohradách na pevnině nebo v zavěšených klecích v oceánu. Trvá jim tři až čtyři roky, než dosáhnou tržní velikosti, což je přibližně pět abalonů na kilogram. Organizace OSN pro výživu a zemědělství uvádí, že abaloni patří k nejdražším mořským plodům na světě.

Prodávají se také na černém trhu

Přísné předpisy týkající se sběru abalonů vedly k tomu, že se jich tuny získávají nelegálně a prodávají se na černém trhu. Pytláctví s abalony je rozšířené na západním pobřeží Severní Ameriky, kde se jeden červený abalon v plné velikosti prodává za v přepočtu 2 272 korun a v Jižní Africe, kde místní druhy pytlačí a prodávají gangsterské kartely.

Jsou považováni za delikatesu

Při ceně, za kterou se prodávají na černém trhu i mimo něj, není divu, že jsou abaloni v některých zemích považováni za delikatesu. V kantonské kuchyni se podávají čerstvé i sušené a tradičně se jedí na čínský Nový rok. Čína je největším světovým producentem a spotřebitelem abalonů, ročně ho vyprodukuje více než 10 000 tun a 90 % z něj spotřebuje.

Jsou základem původní kultury

V publikaci Tradiční živočišná strava původních obyvatel severní Severní Ameriky se uvádí, že několik kmenů na západním pobřeží sbíralo abalony pro jejich maso, které se obvykle konzumovalo syrové a ulity, z nichž se vyráběly nástroje a šperky. Sbírali je nejen původní obyvatelé Ameriky, ale také původní obyvatelé Afriky a Austrálie. Jejich kulturní a historický význam je jedním z důvodů, proč jim byla nedávno udělena vládní ochrana.

Zdroj: treehugger.com