Od těchto šimpanzů, kteří si navzájem ošetřují rány, bychom se mohli naučit empatii!
Šimpanzi, kteří si pomáhají hmyzem při ošetřování ran jiných šimpanzů, mohou být důkazem, že některá zvířata mohou projevovat emoce, jako je empatie, kterou obvykle přisuzujeme pouze lidem.
Šimpanzi používají hmyz jako léčbu
Mnozí z nás by se dvakrát nerozmýšleli, kdyby někomu pomohli přiložit náplast nebo nastříkat trochu antibiotické masti na škrábanec, píše web DailyPaws. Vědci zkoumající šimpanze v západoafrickém Gabonu však pozorovali, že šimpanzi dělají něco podobného. Používají hmyz k ošetření svých vlastních zranění i k ošetření zranění jiných „kamarádů“.
Tato zjištění doplňují rostoucí množství výzkumů, které naznačují, že některá zvířata vykazují prosociální chování spojené s takzvanými lidskými emocemi, jako je empatie, schopnost rozpoznat a sdílet pocity druhých. Chovají se k ostatním způsobem, který jim nepřináší přímý prospěch.
Simone Pika, spoluautorka studie a kognitivní bioložka z univerzity v německém Osnabrucku, řekla agentuře France-Presse, že jejich zjištění by mohla skončit v učebnicích biologie.
Proč šimpanzi chytají hmyz?
Studie začala v roce 2019, kdy členové projektu Ozouga Chimpanzee Project, který vedla Simone Pika a primatolog Tobias Deschner, obdrželi video, na němž šimpanzí samice jménem Suzee chytá hmyz uprostřed letu, vkládá ho do tlamy. Vypadalo to, že hmyz mačká, a pak ho přikládá přímo na ránu na noze svého dospívajícího syna. Suzee pak hmyz z rány odstranila a dvakrát jej znovu přiložila.
V průběhu následujících 15 měsíců tým zaznamenal 19 případů, kdy šimpanzi střední v gabonském národním parku Loango na sobě použili léčbu hmyzem. Tým také pozoroval, jak zraněné šimpanze ošetřují jiní, někdy nepříbuzní šimpanzi, kteří používají stejný prostředek. Pika řekla agentuře AFP, že zranění šimpanzi se zdají být rádi, že je takto ošetřují jiní šimpanzi.
„K tomu, abyste do otevřené rány vložili hmyz, je zapotřebí obrovská důvěra,“ řekla. „Zdá se, že chápou, že když mi to uděláte s tímto hmyzem, tak se mi rána zlepší. Je to úžasné.“
Vědci zatím nedokázali určit, jaký druh hmyzu šimpanzi používali, ale u některých druhů hmyzu byly zjištěny léčivé vlastnosti. Pika spekuluje, že dotyčný hmyz může obsahovat protizánětlivé sloučeniny, které vytvářejí uklidňující účinek. Doktorka také uvedla, že někteří vědci stále pochybují o tom, že živočišné druhy mohou provádět prosociální chování jako je nezištná péče o druhé, ale doufá, že jasné příklady šimpanzů by mohly některé skeptiky přesvědčit.
Zdroj: dailypaws.com