Orel skalní ukradne čapí mláďata. Zoufalá matka se je snaží zachránit

Přidat na Seznam.cz

Silnější jedinec v divoké přírodě vyhrává. V tomto je matka příroda neúprosná. Koukněte na mladého orla, který v mžiku vybere čapí hnízdo.

V roce 2022 zachytily kamery útok orla skalního. Scéna se odehrává v Národním parku Cabañeros, který se nachází ve Španělsku. Park byl založen v roce 1995 s cílem, zachovat na 409 km² středomořský les.

Čapí hnízdo

Čápi staví hnízdo pouhých 8 dní na nejvyšším možném místě. V ČR jsou nejčastěji vidět na komínech, střechách nebo kostelních věžích. Ve Španělsku si staví hnízda na vysokých stromech nebo kaktusech, stejně jako čáp z videa. Základním stavebním materiálem jsou větve. Vnitřek je vystlán suchou trávou nebo srstí zvířat. Bohužel se v hnízdech často nachází igelity, provázky nebo textilie.

Zajímavá je velikost hnízda. Nové hnízdo muže mít zhruba průměr 80 cm. Takové hnízdo vydrží desítky let a je každý rok přistavováno. Časem může měřit i přes 3 m.

Čápata

Mláďata se líhnou z početné snůšky 3 – 5 vajec. Vejce samice klade v rozmezí 1 – 4 dnů, tedy ne najednou. Čápata se líhnou postupně a je mezi nimi vidět věkový rozdíl. Mláďatům hrozí velké nebezpečí. Můžou podlehnout rozmarům počasí, dravcům a nebo samotným čápům. Ti se často perou v hnízdě, nejčastěji s jiným párem, který jim chce ukrást hnízdo. Při potyčkách a šermování zobáky může mládě vypadnou a nebo se zranit.

Zdroje: Wikipedia, Youtube