Pamatují si kočky tváře lidí? Vše nasvědčuje tomu, že ano

Přidat na Seznam.cz

Ačkoli nám to kočky nemohou s jistotou říct, pravděpodobně si pomocí svých smyslů a asociativní paměti vybavují naše interakce s nimi.

Jak si kočky pamatují lidi?

Kočky mají stejně jako ostatní zvířata a lidé krátkodobou a dlouhodobou paměť, připomíná DailyPaws. Jedno z možných vysvětlení toho, jak dlouho si kočky pamatují lidi, se soustředí na konkrétní věci, které lidé mohli kočkám nebo v jejich blízkosti udělat.

Kočka si například nemusí pamatovat návštěvu, která jednou přišla. Sice si všimne, že se v jejím prostředí nachází někdo jiný, ale pokud na ni dotyčná osoba nijak nezapůsobila, její krátkodobá paměť po několika hodinách tento zážitek ignoruje a jde dál.

Do dlouhodobé paměti se pravděpodobně ukládají věci, které mají přímý vliv na uspokojování kočičích potřeb, jako jsou potrava, teplo, fyzické pohodlí a podobně. Je to proto, protože tyto věci ovlivňují její přežití.

Klasické podmiňování s pozitivním posilováním je technika používaná k výcviku koček

Něco spojeného s důsledkem, který má vliv na přežití, se také ukládá do dlouhodobé paměti. Dává smysl, že cokoli, co kočka považovala za obzvlášť příjemné, nebo nepříjemné, by se tam mohlo uložit také.

Některé výzkumy naznačují, že kočky reagují i na pracovní paměť vizuálních i čichových signálů. Jedna z klíčových studií se týká kočičích matek, jejichž potomci je poznávají podle tělesného pachu ještě dlouho po odloučení. Je tedy pravděpodobné, že čich, sluch i zrak přispívají k paměti jedince.

Proč si kočky pamatují své majitele?

V současné době existuje více výzkumných údajů, které nastiňují, co si psi pamatují, ale v chápání kočičího poznávání a vztahů s majiteli děláme pokroky. Výzkumy, jako je tento, pomáhají vyvracet mýty o tom, že kočky jsou jen naši polotolerantní vládci.

Výzkumníci z Human-Animal Interaction Lab na Oregonské státní univerzitě poukazují na výsledky své studie o vazbě kočky na majitele z roku 2019, která naznačuje, že většina koček spoléhá na své lidi jako na zdroj bezpečí a útěchy.

Vytvořte si více šťastných vzpomínek se svou kočkou

Stejně jako lidé, jsou i kočky s přibývajícím věkem náchylné k rozvoji kognitivních funkcí a demence, ale máte spoustu času na to, abyste si se svou kočičkou vybudovali nezapomenutelný, láskyplný vztah.

Vzhledem k tomu, že velká část kočičího učení je asociativní a kočky si tyto asociace pamatují, je logické, že čím více věcí, které s kočkou děláte a které jí přinášejí potěšení jakéhokoli druhu, tím silnější je tato pozitivní asociace s vámi. A tím víc si ji kočka pamatuje.

Správná socializace pomáhá vaší kočičce vytvářet neohrožující spojení s různými vůněmi, zvuky a zážitky. Navíc poutavá interakce s vaší kočkou nejenže podněcuje její duševní a fyzické zapojení, ale také potvrzuje vaše cenné pouto.

Zdroj: dailypaws.com, phys.org, cell.com, ncbi.nlm.nih.gov