Paradentóza u zvířat představuje vážný problém. Dá se jí však předejít dobrou hygienou dutiny ústní

Přidat na Seznam.cz

Když slyšíme slovo paradentóza, většina z nás si představí lidské zuby a zvuk zubařské vrtačky. Jenže na stejné potíže doplácí i naši chlupatí parťáci – psi, kočky a vlastně skoro každé zvíře, které má chrup podobný tomu našemu. Zkrátka, pokud má mazlíček zuby, hrozí mu choroba dásní. A často se rozvine dřív, než byste čekali.

Proč zrovna domácí mazlíčci?

U psů a koček bývá parodontální onemocnění nejrozšířenější interní chorobou vůbec. Statistiky hovoří o tom, že až čtyři z pěti psů starších tří let mají alespoň počáteční zánět dásní. U koček jsou čísla podobná. Důvody? Kombinace genetiky, složení slin, krmení a především chybějící pravidelná hygiena. Zatímco lidé po jídle sáhnou po kartáčku, většina mazlíčků spoléhá jen na kousání granulí. A to bývá málo.

Jak to celé začíná

Na první dobrou není nic vidět. Na zubech se ale během dne usazuje plak – lepkavý film bakterií. Ty produkují kyseliny a toxiny, které podráždí dásně. Když plak neodstraníme, ztvrdne v zelenohnědý zubní kámen. Ten už mechanicky odtlačuje dáseň, pod níž se množí ještě agresivnější mikroflóra. Postupně mizí vazivová vlákna a kost, zuby se viklají, až vypadnou. Co hůř, bakterie pronikají do krevního oběhu a mohou poškodit srdce, játra nebo ledviny.

Varovné signály, které nepřehlédnout

  • Zápach z tlamy – není to jen „psí dech“, spíš pach hnijícího masa.
  • Zažloutlé či hnědé nánosy na zubech, hlavně špičácích a stoličkách.
  • Krvavé šmouhy na hračce nebo v misce.
  • Neochota kousat tvrdé pamlsky, opatrné žvýkání na jednu stranu.
  • Nadměrné slinění a někdy i otok tlamy.

Když se projevy přehlížejí, cesta k bolestivému abscesu nebo ztrátě zubu bývá krátká.

Komu hrozí nejvíc

Malá a krátkolebá plemena psů – jorkšíři, pomeraniani, mopsové – mají zuby natěsnané, plak se jim drží v těsných škvírách. Starší zvířata trpí častěji, ale ani roční štěně není v bezpečí, pokud má „měkké“ dásně či imunitní problém.

Dá se tomu předejít?

Dobrá zpráva: většině potíží se dá předcházet. Chce to ale kombinaci několika kroků:

  1. Pravidelné čištění zubů: Ideál je kartáček a pasta určená pro zvířata – masová příchuť přesvědčí i zarputilé odpůrce. Začněte zvolna, třeba potíráním prstem, a postupně přidejte měkký kartáček. Minuta denně udělá divy.
  2. Profesionální dentální hygiena: Jednou za rok doporučují veterináři ultrazvukové odstranění kamene v anestezii. Zákrok je rychlý a bezbolestný.
  3. Dentální pamlsky a granule: Speciálně tvarované pamlsky se při kousání mechanicky otírají o povrch zubu. Nečekejte zázrak, ale jako podpůrné opatření fungují.
  4. Hračky na žvýkání: Přírodní paroží či gumové kosti zaměstnají čelisti a mechanicky plaku ubírají čas na usazení.
  5. Doplňky do pití: Tekutiny s enzymy a antiseptiky lehce okyselí prostředí v tlamě; bakterie se pak rozmnožují pomaleji. Vhodné pro mlsné jazýčky, které kartáček nezkousnou.
  6. Kontrola stravy: Mokrý, lepkavý obsah kapsiček ulpívá na zubech víc než suché granule. Střídat obojí je kompromis; masové kousky je ale dobré „spláchnout“ hrstí suchého krmiva.
Čištění zubů psa kartáčkem
Nejlepší prevencí je pravidelné čištění zubů, zdroj: Shutterstock

Kdy vyrazit na veterinu

Jakmile si všimnete krve při kousání nebo silného zápachu, nečekejte. Včasná léčba obnáší vyčištění zubního kamene z pod dásní a případně antibiotika. Pokud už došlo k odkrytí kořene, někdy nezbývá než postižený zub vytrhnout – zvířeti se tak ale uleví.

Mýty, které přetrvávají

  • „Zubní kámen patří k věku.“ Ne, i dvanáctiletý pes může mít zuby bílé jako štěně, když se o ně majitel stará.
  • „Suché granule stačí.“ Granule pomůžou, ale plak se usazuje i tak, hlavně u línějších žvýkačů.
  • „Anestezie je příliš riskantní.“ Současné inhalační plyny a monitorování minimalizují rizika; následky neléčené infekce jsou horší.

Praktický postup pro majitele-začátečníky

  1. Připravte si odměny. Pasta vonící po játrech plus oblíbené pamlsky.
  2. Nechte psa (kočku) olíznout prst s pastou. Ať ví, že to nechutná vůbec špatně.
  3. Třete pastou po vnější ploše stoliček. Bez kartáčku, jen prstem.
  4. Přidejte kartáček s měkkými štětinami. Krouživými pohyby, krátce, nenásilně.
  5. Opakujte každý den. Za pár týdnů to zvíře přijme jako součást denní rutiny, stejně jako venčení nebo misku s večeří.

Paradentóza není výsada lidí. U chlupáčů probíhá dokonce rychleji, protože jejich ústní mikrobiom se po jídle vyhoupne k kyselejším hodnotám. Řešení leží v rukou (a kartáčku) každého chovatele. Pár minut denně, jedna návštěva veterináře ročně a vhodné kousací dobroty dokážou udržet psí i kočičí chrup funkční a bez bolestí po celé roky. Jinými slovy: čisté zuby znamenají spokojené zvíře a méně nepříjemných překvapení pro vaší peněženku. A o to přece jde.

Zdroje: petmd.com, NIH, Science Direct