Parazitická houba mění cikády v zombie, které se rozmnožují, dokud nezemřou

Přidat na Seznam.cz

Parazitická houba Massospora pohlcuje cikády zevnitř a pak je nutí k páření – infikovaní samci se tak stávají atraktivnějšími pro obě pohlaví. Až se letos vylíhnou ze země miliardy cikád, mnohé z nich se stanou nevědomými hostiteli houby, která je požírá zevnitř a mění je v sexuchtivé zombie.

Poprvé po 221 letech se očekává, že letos se v 17 státech USA od jihovýchodu po středozápad objeví dvě líhně cikád současně. Poté, co strávily příslušných 13 a 17 let v podzemí, mají jediný úkol – najít si partnera – a pak zemřít.

Jak se však vědci dozvěděli z předchozích výskytů periodických cikád, čeká na ně parazitická houba Massospora, která je infikuje, ovládne jejich těla a udrží je při životě jen natolik, aby mohli během rozmnožování šířit nemoc na své partnery.

Co dělá houba s cikádami?

To, že je cikáda napadena houbou Massospora, poznáte snadno. Ta se hmyzu zmocní zespodu a naplní jeho břicho sporami – zanechá po sobě zřetelnou stopu, jak se prožírá nahoru. Je křídově bílá, takže je patrné, že se zadní stranou cikády není něco v pořádku.

Nakonec houba zničí celou spodní polovinu napadené cikády. Houba je mimořádně záludná. Nejenže způsobuje, že cikády chřadnou. Změní je také v nadměrně kofeinové létající stroje. Cikády jsou stále velmi aktivní. Zatímco jim tato houba vyrůstá ze zadní strany, cikády budou létat a výtrusy se budou šířit.

Jak se houba šíří?

Massospora je v podstatě pohlavně přenosná choroba ve světě cikád. Jakmile se cikády nakazí 1. stádiem nemoci, začnou houbu šířit na své partnery. Zvláště zajímavý je sexuální účinek na samce. Samci cikád začnou reagovat na pářící volání jiných samců pomocí signálů mávání křídly, které obvykle používají pouze samice, což je činí vysoce atraktivními pro cikády obou pohlaví.

Ukazuje se, že houba, která infikuje periodické cikády – mláďata, která se objevují každých 13 nebo 17 let – je naplněna kathinonem, typem amfetaminu a součástí rodiny stimulantů známých jako speed. Tím pravděpodobně přispívá k prodloužené bdělosti cikád. Avšak tato chemická sloučenina není stejná v každé infikované cikádě. Každý nový výskyt cikády dává vědcům další příležitost prozkoumat, jak přesně a proč k tomu dochází. 

Zdroj: NationalGeographic