Péče o kočičí srdce: Problémy s ním může odhalit kardiologické vyšetření

Přidat na Seznam.cz

Srdeční onemocnění u koček jsou nenápadná, ale zrádná. Kočky totiž problémy se srdcem často velmi dlouho skrývají. Pokud jste tedy s kočkou nebo kocourem v dennodenním kontaktu, je možné, že některé příznaky zpozorujete a budete je moci začít řešit.

Hypertrofická kardiomyopatie je častý srdeční problém koček. Jde o situaci, kdy u nich dojde ke zmohutnění srdečního svalu a tím i snížení jeho pružnosti. Srdce tak ztrácí svou schopnost správného fungování. Tato vada postihuje i psy, u psů se však srdeční onemocnění projeví většinou brzy, a to dušností nebo kašlem, zatímco kočky mnohdy nemají vůbec žádné příznaky.

U koček lze občas maximálně zpozorovat velmi nenápadné změny jako je zmírnění aktivity, změna chuti k jídlu, změny citlivosti na teplotu nebo ztráta na hmotnosti. Toto je však málokdy sledováno a spojováno právě s možnými srdečními problémy zvířete. Odborníci se setkávají i s případy, kdy se na srdeční problém přijde až tehdy, když kočka ztratí cit v zadních nohách kvůli krevní sraženině.

Pravidelné prohlídky na veterině

Stejně tak jako u nás u lidí je prevence klíčová. Nezapomínejte tedy na pravidelné prohlídky u veterináře. Čím dříve bude srdeční onemocnění odhaleno a řešeno, tím lépe – nezanedbejte to. Veterinář by měl alespoň jednou za rok poslechnout vašemu mazlíčkovi srdce, změřit tlak a provést další standartní úkony pro zajištění jeho zdraví. Pouze takto předejít vážným budoucím problémům.

Co může pro zdravé srdce kočky udělat majitel?

Jako majitel kočky nebo kocoura můžete přispět k tomu, aby jeho srdce fungovalo tak, jak má.

  1. Krmte s rozumem: Taurin – to je základ. Tato látka je nezbytná pro správnou funkci kočičího srdce. Jejich tělo si tuto látku však samo nevyrobí. Kvalitní krmiva ho obsahují dostatek, pokud však vaši kočku krmíte méně kvalitním krmivem nebo krmivy domácí výroby, může nastat problém. Pozor si dejte i na přemíru soli a tuků. V případě diagnostiky srdečního onemocnění, může být kočce doporučena speciální dieta.
  2. Dopřejte kočce klidné prostředí: Stres je tichý škůdce. Kočky na něj reagují citlivě a dlouhodobé napětí se může podepsat i na jejich srdečním rytmu. Pomoci může klidné prostředí, stabilní denní režim, dostatek úkrytů i feromonové difuzéry. V některých případech se vyplatí poradit se s odborníkem na chování zvířat.
  3. Hýbejte se – ale s mírou: Pohyb je pro srdce prospěšný. U koček to neznamená výběhy v parku, ale denní dávku aktivní hry. Hračky, škrabadla nebo interaktivní prvky pomáhají udržovat tělo v kondici. Jen pozor – pokud má kočka už diagnostikovaný problém se srdcem, aktivita by měla být přiměřená jejím možnostem.

Závěr? Nepodceňovat. Nikdy.

Srdeční onemocnění se u koček neprojevují okázale. A právě proto je důležité nepodcenit ani malý signál. Preventivní kontrola může zachránit roky života. Správná strava, klidné prostředí a včasná reakce na potíže jsou tím nejlepším, co může majitel pro zdraví kočičího srdce udělat.

Zdroje: Dvojka.rozhlas.cz, Mazliccivpohybu.cz