Pes v oblečení. Je to opravdu potřeba nebo je to rozmar?

Přidat na Seznam.cz

Zimní sezóna je za rohem nebo spíš tady. Kupujeme teplé oblečení, jak se ukázalo nejen pro sebe. Na českých ulicích vidíme stále více psů, kteří nosí oblečení – bundy, mikiny nebo svetry. Je to rozmar majitele nebo to možná psi potřebují?

Ukazuje se, že psi potřebují další izolaci ve formě kombinézy nebo bundy. To samozřejmě neplatí pro všechny rasy. “Vše záleží na rase. někteří psi mají jinou srst než jiní, existují plemena, která nemají srst ani podsadu,” – říká veterinářka Jan Zárubová. “Nošení oblečení závisí na ročním období a srsti plemene a přizpůsobuje se,” dodává.

Odbornice zdůrazňuje, že chov psů a výsledná antropomorfizace našich miláčků jsou naplněním lidských rozmarů. “S našimi chlupatými přáteli zacházíme jako s rodinnými příslušníky. Dáváme jim lidské rysy a také je oblékáme do kostýmů a oděvů,” – vysvětluje. Vyhlídka na oblékání psů podle nejnovějších trendů může být opravdu lákavá.

Móda velkých značek

V poslední době se stále více značek rozhoduje pro vytváření samostatných kolekcí pro naše mazlíčky. “Psí móda je v nabídkách některých módních domů, jako je Dior,” dodává veterinářka.

Zimní oblečení budou určitě potřebovat chrti, vipety, italští chrti a pinči. “Existují také plemena, která vůbec nemají srst, například mexický bezsrstý pes nebo čínský chocholatý pes,” v zimě je je jim chladno, nemají ani podkožní tuk, mají velmi tenkou vrstvu. Je vhodné je obléci v zimě,” doporučuje veterinářka.

Je dokázáno, že to, zda pes mrzne v dané zeměpisné šířce, nezávisí na tom, odkud jeho plemeno pochází. V Bolívii nebo Peru, vysoko v horách, můžete vidět bezsrsté psy. Obyvatelé je oblékají do triček, aby nezmrzli. Povaha srsti nemusí vždy jít ruku v ruce s tím, odkud pes pochází. “Pokud neoblékáme psa, který to potřebuje, může se zvířecí tělo ochladit, snížit imunitu, a tím získat větší náchylnost k chorobám,” varuje veterinářka.