Pes v přehřátém autě: Jak mu dát první pomoc?

Přidat na Seznam.cz

S letními měsíci a stále častějšími horkými dny se každoročně opakují případy, kdy majitelé nechávají své psy v rozpálených autech, například během toho, jak si jdou něco vyřídit či nakoupit. Zdá se, že lidé jsou nepoučitelní a tuto chybu, i přes četným varováním, stále opakují, bohužel i v Česku.

Nechat svého psa během horkého počasí zavřeného v autě je velká lehkovážnost a nezodpovědnost, která může stát psa zdraví i život. Majitelé by si měli uvědomit, že k úhynu může stačit i několik minut v rozpáleném autě a neměly by být potom překvapeni, pokud najdou po návratu z obchodu či úřadu ve svém autě bezvládné tělo svého psa.

Parkoviště jsou pro zvířata smrtícími pastmi – už i při 25-stupňové teplotě během dne se dokáže teplota v autě při slunečném počasí vyšplhat na 37 – 50 stupňů během pár minut. Při denních teplotách kolem třiceti stupňů se dokáže teplota v autě vyšplhat na hrozivých 70 stupňů jen za 10 minut. Psi mnohem méně odolávají vysokým teplotám než lidé, protože jejich kůže je méně schopná odvádět teplo. Vypořádat se s takovým velkým teplem je pro ně extrémně těžké – mnohá plemena mají hustou srst a nedokážou se zchladit jinak než těžkým dýcháním a pocením se přes polštářky na tlapkách. Jakmile ani to nestačí, upadnou do kómatu. To se děje při tělesné teplotě 42 stupňů a více. Takto uvězněné zvířata mohou utrpět poškození mozku nebo umřít na zástavu srdce do 15 minut.

„Ve vedrech nepomůže pootevřené okénko. Vzduch v autě stojí a přes okénko jde i tak horký vzduch. Teplota v autě rychle stoupá a může se vyšplhat do extrémních hodnot. Pes se velmi rychle dehydruje a může se doslova uvařit. Je to velmi bolestivá smrt. Auto je jako skleník. Když necháte pootevřené okénko ve skleníku, je tam pak chladněji?

Nejvíce polemik se již tradičně týká toho, co dělat, pokud jdeme kolem auta, ve kterém vidíme viditelně trpící zvíře. Rozbití okna by mělo být posledním a nezbytným krokem. Nejprve je třeba se podívat, v jakém stavu je zvíře. Zda reaguje nebo je apatické, popřípadě nereaguje vůbec nebo je v bezvědomí. Je třeba se také zaměřit na to, zda dýchá silně, slintá nebo zvrací a zda jsou okna na autě zamlžené. Toto všechno jsou známky toho, že zvíře je v ohrožení života. Doporučuje se také zvíře a auto nafotit pro případné pozdější snadnější objasnění situace.

Policie ČR uvádí, že na otázku, zda rozbít nebo nerozbít okno, se nedá odpovědět jednoznačně, protože občan může dopustit protiprávního jednání poškozením cizího majetku a majitel vozidla může žádat soudní cestou náhradu vzniklé škody. I když se samozřejmě mohou najít majitelé, kteří by byli za vysvobození vděční, mnozí si i tak stále myslí, že ponechat psa v horkém autě je absolutně v pořádku.

Pokud by však šlo o případ krajní nouze, a situace by splňovala všechny zákonné podmínky na takové jednání, podle policie by občan mohl postupovat i takovýmto způsobem. Je však na zvážení, zda takové řízení splňuje všechny podmínky protiprávnosti v případě krajní nouze. Každý případ je třeba podle slov policie posuzovat individuálně.

„Pokud je to možné a také situace to dovoluje, třeba zajistit přítomnost majitele vozidla, například v nákupním centru vyhlásit přes informační stánek. Pokud si neumí sám poradit, doporučujeme zavolat policii, hasiče, případně linku 112 , kde je okamžitě nabídnuta rada a pomoc jak postupovat,“ informuje policie.

Jak podat první pomoc dehydrovanému zvířeti
Je třeba říci, že pokud je zvíře dehydrované či v bezvědomí, není třeba se obávat, že zaútočí. V žádném případě se nesmí omezit přísun kyslíku – uzavřít dýchací cesty, naopak je třeba dát náhubek či obojek dolů, tedy vše, co mu může bránit ve volném dýchání.

Pokud se dá, tak třeba povytáhnout i jazyk z ústní dutiny. Pokud zvíře nedýchá, tak třeba stlačováním hrudníku zvíře co nejdříve a nejvíce ochladit. Nejdůležitější faktory jsou co nejdříve zajistit dýchání a ochladit zvíře. Můžeme například svlažit tlamu, jazyk, packy vodou, pokud ji máme v daném okamžiku po ruce. Zvíře třeba umístit do chládku do stabilizované polohy a okamžitě kontaktovat a navštívit veterinárního lékaře. Na zvíře bychom nikdy neměli lít studenou vodu, protože by mohlo dojít k zástavě srdce. Když se zvíře vzpamatuje, můžeme mu po malých doušcích podat na pití čistou vodu.