Pije váš pes vodu z bazénu? Kdy je to v pořádku a kdy už byste měli zasáhnout?

Přidat na Seznam.cz

Léto pro mnohé z nás znamená koupání a lenošení na slunci u bazénu. Pokud máte to štěstí, že máte přístup k soukromému bazénu, můžete s sebou vzít i svého psa. Mnoho psů miluje plavání a hraní ve vodě. Co se ale stane, když váš pes pije vodu z bazénu?

Mohou psi pít vodu z bazénu?

Aniž by si to uvědomoval, každý člověk při plavání spolkne trochu vody, píše web DailyPaws. Pokud je bazén dobře udržovaný a chemicky vyvážený, je obecně považováno za bezpečné, aby lidé i psi při plavání neúmyslně požili malé množství bazénové vody. Není však dobré úmyslně vypít velké množství bazénové vody, protože bazénové chemikálie a další toxiny ve vodě mohou být pro psy škodlivé.

Chlorové bazény

Požití příliš velkého množství chlóru může způsobit podráždění tlamy, jícnu a žaludku. K tomu spíše dojde, pokud se váš pes dostane k chlorovým tabletám nebo koncentrátům. Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí uvádí, že pro zvířata a lidi je bezpečné pít vodu s obsahem chlóru do 4 miligramů na litr, přičemž většina bazénů s chlórem se pohybuje kolem 1-3 miligramů na litr. Teoreticky to zní bezpečně, ale to není vše, co v bazénové vodě najdete. Chlór v bazénech se postupně mění na chemické látky zvané chloraminy, a to je to, co ve skutečnosti cítíte, když si myslíte, že cítíte chlór. Chloraminy mohou dráždit pokožku, oči a sliznice.

Nevyvážená voda v bazénu

Je jasné, že příliš mnoho chemikálií v bazénové vodě může psům škodit, ale stejně tak může být škodlivé i jejich příliš málo. Do bazénové vody se dostávají nejrůznější mikroskopické materiály, ať už od lidí, jiných zvířat, bazénového příslušenství, nebo dokonce z životního prostředí. Aby byla voda pro všechny bezpečná, je třeba neustále udržovat filtraci a chemickou rovnováhu. Nedostatečně upravená bazénová voda může obsahovat bakterie, řasy, parazity a další znečišťující látky, které mohou psům způsobit onemocnění.

Intoxikace vodou

Intoxikace vodou je vzácná komplikace, ke které dochází, když psi vypijí nadměrné množství vody. Mezi počáteční příznaky intoxikace vodou může patřit nevolnost, zvracení, letargie a zvětšené břicho. V závažnějších případech se u psů může objevit slabost, opilecká chůze, kóma, záchvaty, podchlazení a nízká srdeční frekvence.
Nadměrnému požití vody v bazénu můžete zabránit tím, že budete na svého psa při plavání dohlížet. Ujistěte se, že je v blízkosti bazénu dostatek čerstvé, chladné vody. Pokud se pes napije z bazénu, nasměrujte ho k čerstvé vodě. Pokud váš pes pije v horkém dni extrémní množství vody, je nejlepší ho přivést dovnitř, aby se ochladil.

Zdroj: dailypaws.com