Početná skupina lvic a lvíčat se jde přivítat s dospělým samcem

Přidat na Seznam.cz

Lví samci jsou nádherná stvoření. Jsou to vrcholoví predátoři, mimořádně silní a nebojí se téměř ničeho. Když se však u tohoto lva objevila celá rodina, včetně nejméně čtyř samic a deseti různě starých mláďat, vypadal chudák úplně zdrceně.

Lví samice jsou velmi společenská zvířata a žijí ve skupinách zvaných smečky. Ty se skládají ze tří až deseti dospělých samic a všech jejich mláďat. Život ve skupině přináší samicím několik výhod. Když loví společně, jsou úspěšnější než když loví jeden lev. Mohou spolu ochraňovat mláďat a bránit se navzájem proti predátorům, kteří se zaměřují na mladší lvíčata. Členství samic ve smečce je stabilní a samice často synchronizují své porody. Neexistuje však žádná jasně dominantní samice, která by skupinu vedla. Samice pracují jako tým ve prospěch celé smečky.

Na záběrech se početná skupina lvic a lvíčat se jde přivítat s dospělým samcem a můžeme vidět jejich sounáležitost. Sice to chvíli vypadá, že se starý lev chce dát na útěk, ale nakonec se osmělí.

Jak se obvykle chovají lví samci?

Členství lvích samců ve smečce je spíše přechodné. Samci opouštějí rodnou smečku, když dosáhnou pohlavní dospělosti. Poté si musí najít vlastní smečku. Ke lví smečce může být přidružen jeden samec nebo se k ní může připojit až sedm samců najednou. Lví samci často vytvářejí koalice s dalšími samci ze stejné smečky. Tyto koalice mohou být velmi úspěšné při obraně smečky před ostatními lvy.

Lví samci mají teritoriální i pářící práva. Žádný jiný samec se nesmí připojit ke smečce a zplodit mláďata. Silnější samci však mohou svrhnout stálého samce a převzít vládu nad smečkou. Samci, kteří smečku opustili, se často stávají kočovníky. Výjimkou jsou situace, kdy je čas na páření se samicemi nebo kdy je k dispozici potrava!

Zdroj: AZAnimals