Podívejte se, jak si tento obří los dělá z medvědů grizzly dobrý den

Přidat na Seznam.cz

Medvědi grizzlyové jsou jedni z mála vrcholových predátorů. Jsou na vrcholu potravního řetězce, a pokud mají dostatečný hlad, zaútočí téměř na cokoli. Medvědi hnědí jsou také známí tím, že jsou neuvěřitelně teritoriální. O divočinu se dělí s dalšími zvířaty, jako jsou pumy, ptáci, kojoti a další.

Nebojácný los versus grizzly

Národní park a rezervace Katmai, který je skutečnou divočinou, se nachází jihozápadně od Anchorage. Surrealistická sopečná krása Údolí 10 000 kouřů láká některé návštěvníky, ale hlavním lákadlem jsou medvědi, píše A-Z-Animals.

V parku žije více než 2 200 medvědů hnědých, z nichž mnozí se soustřeďují na řece Brooks, aby se nažrali letních tahů lososů, což z něj činí jedno z nejlepších míst na Aljašce, kde lze medvědy spatřit. Na níže přiloženém videu lze spatřit několik medvědů, kteří si u řeky hledali něco k snědku. V tom se nedaleko objevil obrovský los. Na ty ale medvědi zaútočí málokdy, jelikož je vnímají jako soupeře sobě rovného.

Obě zvířata jdou v jednu chvíli téměř vedle sebe, což nám divákům dává představu o tom, jak je los velký. Jak ale můžete vidět na těchto záběrech, vedle nádherných aljašských losů vypadají grizzlyové jako malí medvídci.

Lovecká taktika

Medvědi v tomto videu se ale rozhodnou raději věnovat lovu ryb, a tak losa nechají bezpečně projít kolem. Není totiž neobvyklé, že losi medvědy zabíjejí.

Je známo, že losi medvědy dokážou svými parohy vykuchat nebo je svými mohutnými kopty udupat. Pro člověka mohou být oba druhy smrtelně nebezpeční, i když často záleží na okolnostech. I když jsou medvědi predátoři, pro člověka jsou daleko nebezpečnější právě losi. Pokud byste se někdy ocitli snad v jejich přítomnosti, je třeba dbát na to, abyste co nejrychleji a v klidu opustili jejich teritorium.

Zdroj: a-z-animals.com, Youtube