Podívejte se na neuvěřitelné maskování chobotnic v tomto podvodním videu

Přidat na Seznam.cz

Je fascinující sledovat, jak chobotnice mění barvy. Někdy se pro chobotnice používá termín „mořští chameleoni“. Jak však uvidíte později, schopnost chameleona splynout s okolím je nižší než schopnost mohutné chobotnice.

Maskování jako únik před predátory

Úžasní tvorové, jako jsou chobotnice, používají maskování, aby ulovili kořist a ukryli se před predátory, vysvětluje A-Z-Animals. Chobotnice mají vynikající zrak, který využívají ke splynutí s okolím. Tito živočichové se dokáží skrývat několika různými způsoby. Následující video ukazuje, jak neuvěřitelné je, když se chobotnice skrývá na očích na dně oceánu, v útesech a jinde. Chobotnice používají maskování, které mění vzhled a strukturu jejich kůže. Pod kůží mají svaly, které mohou regulovat, aby kůže vypadala drsně nebo hladce. Chobotnice například změní svůj vzhled tak, aby se podobala hrbolatosti blízké rostliny, aby lépe zapadla. Chobotnice se také maskují tím, že mění způsob pohybu. Například chobotnice změní vzhled své kůže a složí všechny nohy těsně k tělu, aby napodobila způsob, jakým by vlny mohly tlačit skálu v oceánu, aby splynula se skálou.

Věda, která za tím stojí

Chobotnice mají unikátní kožní buňky, které jsou nabité různými odstíny, což jim umožňuje měnit barvu kůže. Kůže chobotnic obsahuje tři vrstvy chromatoforů a každá vrstva obsahuje částice xanthommatinu, které odrážejí odlišnou barvu. Žlutou barvu produkuje horní vrstva, červenou odráží střední vrstva a hnědou spodní vrstva. Kombinací těchto barev a změnou struktury chromatoforů v jednotlivých vrstvách mohou hlavonožci vytvářet širokou škálu odstínů.
Většina chobotnic a dalších hlavonožců je barvoslepá, přestože jsou schopni vytvářet širokou škálu odlišných odstínů. Jediný typ fotoreceptoru, který se nachází v očích chobotnic, převádí světlo na mozkové signály, což omezuje jejich schopnost rozpoznat změny v intenzitě světla. O to neuvěřitelnější je, že dokáží tak bezchybně splynout s okolím.
Přestože mnoho živočichů používá maskování, chobotnice vynikají mimo jiné tím, jak rychle a přesně dokáží přepínat mezi širokou škálou odstínů. Trvá to jen zlomek sekundy. Nejrychlejší přechody se podle odborníků odehrají za méně než 100 milisekund, tedy za méně než mrknutí oka.

Zdroj: a-z-animals.com, Youtube