Jak dlouho naši mazlíčci spí? Tohle vás možná překvapí

Přidat na Seznam.cz

Zatímco lidé spí průměrně osm hodin, naši mazlíčci to mají jinak. Podívejte se, jak dlouhý spánek potřebuje kočka, pes, nebo rybička v akváriu! Možná budete překvapeni.

Pes

Většina psů stráví spánkem až 50 % dne, spí tedy přibližně 12 hodin. Samozřejmě ale záleží na plemenu i stáří – velcí a staří psi nebo štěňata mohou spát i déle. Dalších 30 % dne pak stráví “lenošením”, kdy jsou sice vzhůru, ale relaxují.

Kočka

Většina koček spí 12 až 18 hodin denně, přičemž téměř 40 % z nich spí ještě déle. Kočky ale nemají stejný spánek jako lidé – nespí tedy několik hodin vkuse, ale zhruba po 50 až 113 minutách se budí. Stejně jako u psů ale starší jedinci spí déle.

Papoušek

Většina ptáků spí od východu do západu slunce, a u papoušků tomu není jinak. Je to proto, že většina papoušků pochází z tropického nebo subtropického pásma. Spí tedy průměrně 10 až 12 hodin, ačkoli některé druhy ptáků spí i delší, nebo naopak kratší dobu.

Ryby

Rybky spí s očima dokořán, protože nemají oční víčka. Jak tedy poznat, že ryba spí? Jednoduše – zpomalí své pohyby, včetně pohybů žaber a ploutví. V takovém stavu pak rybky spí osm až dvanáct hodin, doba spánku závisí ale především na světle.

zdroj: petmd, sleepfoundation, bechewy, fishtankadvisor