Podivné věci, které nejspíš dělá i váš pes

Přidat na Seznam.cz

Mít psího kamaráda je skvělé. Přináší to ale nejednu otázku. Mezi ty nejčastější patří: „Co to jíš?“ a „Proč tohle děláš?“ A právě na druhou otázku můžete najít odpovědi v následujícím článku. Proč psi dělají tyto podivné věci?

Lítá jako blázen

Občas začne pes pobíhat jako šílený po domě nebo někde venku. Běhá dokola, je hodně rychlý a vůbec nevnímá vás ani okolí. I ty nejklidnější pejsky tohle občas popadne. Co za tím vězí? Jedná se o náhlý nával energie, který běháním pejsek zpracovává. Je to projev štěstí a euforie, během kterého pes skutečně nevnímá nic okolo sebe, proto se mějte na pozoru, aby si váš čtyřnohý parťák neublížil.

Točení dokola před ulehnutím

Těsně před tím, než si váš psí parťák lehne, chodí v pelíšku dokola, hrabe a škrábe podložku? To je naprosto normální. Připravuje si tak co nejpohodlnější ležení. I když všechno vypadá úplně stejně jako než s tím začal, pejskovi tohle radí prastarý instinkt. Už vlci si takhle před mnoha a mnoha lety chystali místo pro odpočinek.

Jezení trávy

Proč psi jí trávu? Odpověď je velice jednoduchá a jsou dvě možnosti. Ta první je, že mají nějaký zažívací problém. Pokud psovi něco, jak se říká, nesedlo, jí dlouhá, ostrá stébla trávy. Nekouše je a polyká co největší kusy. Ty pak vyvolají zvracení a pejskovi se uleví. Druhá možnost je, že vašemu mazlíčkovi tráva prostě chutná. V tomto případě bude s největší pravděpodobností vyhledávat mladá a šťavnatá stébla. Dávejte ale pozor, nadměrné požívání trávy může vést ke zdravotním problémům.

Válení v trávě

Proč se psi válí v trávě, v hlíně nebo v bahně? Prostě si hrají a vyjadřují radost. Tráva je měkká, krásně voní a vyválet se v ní v pejskovi vzbuzuje příjemné pocity. Podobně je to s hlínou nebo bahnem. pejsek prostě „blbne“. Trochu jiný případ je válení se ve zbytcích mrtvých zvířat, na místech, kde jsou výkaly nebo vyšší koncentrace moči. Pes se tak snaží zakrýt svůj přirozený pach. Anebo mu tyto smrduté věci voní tak neodolatelně, že má potřebu přenést jejich pach i na sebe.

Přenášení jídla

Dojde k misce, sebere pár granulí, odnese si je někam úplně jinam, tam je vyplivne a teprve potom v klidu jí. Jakmile mu dojdou, znovu se vydá k misce a celý proces se opakuje. Zdá se vám to zvláštní a říkáte si, kolik práce by si ušetřil, kdyby zůstal prostě stát nad miskou? I tady hrají roli prastaré instinkty a je to naprosto normální chování. Pejsek prostě má potřebu chránit svůj zdroj potravy (misku) před odhalením a chce tak zmást případného zloděje potravy.

Zdroj: insider.com, vitalessentialsraw.com, redakce