Pozor na pesticidy, u včel způsobují otravu!
Ať už ovoce, zelenina, ořechy nebo med, mnoho z těchto potravin závisí na opylení. Tuhle náročnou práci odvádí včely. Jejich roční produkce odpovídá přibližně 15 miliardám eur. A to jen Evropě. Přežití včel však ztěžuje především používání pesticidů.
Devastující jsou zejména neurotoxiny ze skupiny tzv. neonikotinoidů. Ty narušují schopnost orientace včel a jejich paměť a oslabují jejich imunitní systém. Výsledkem je, že zvířata již nemohou najít cestu zpět do svého úlu a stávají se náchylnější k nemocem, které mohou vést ke kolapsu celého včelstva. Na úbytek včelstev si již stěžují včelaři po celém světě.
Co jsou to vlastně neonikotinoidy?
Neonikotinoidy jsou neurotoxiny a systémové pesticidy, což znamená, že jsou absorbovány kořeny a poté distribuovány do celé rostliny. Ty pak mohou včely sbírat přímo prostřednictvím pylu nebo kapek vody na zadní straně listu. Tato skupina látek je silně podezřelá z toho, že přispívá k celosvětovému úbytku včelstev. V dubnu 2018 vydala EU venkovní zákaz těchto látek. Jejich použití je nyní povoleno pouze ve sklenících.
Vědci prokázali, že neonikotinoidy mimo jiné poškozují orientační schopnost včel . V červnu 2014 zveřejnila Mezinárodní unie pro ochranu přírody (IUCN) svou první metastudii, která shrnuje přes 200 studií. Ty poskytují četné jasné náznaky, že neonikotinoidy způsobují vážné poškození hmyzu (včetně včel), žížal, netopýrů, ptáků a dalších skupin organismů, aniž by jejich to vedlo k okamžité smrti. Mohou však například poškodit imunitní systém a zhoršit plodnost.

Proč může být ztráta orientace a komunikace pro včely fatální?
Orientační schopnosti a komunikace jsou pro jednotlivé včely životně důležité dovednosti pro přežití. I na tom závisí přežití celého včelstva. Včely komunikují prostřednictvím tance, který ukazuje, kde mohou jejich včelí kolegové najít dobré zdroje nektaru, medovice nebo pylu. Pokud je jejich navigační paměť narušena, nemohou si již „pamatovat“, kde nalezli důležité zdroje potravy – a nemohou tyto informace dále předávat dělnicím ve svém úlu. Některé včely nemohou najít cestu zpět do své kolonie a umírají. Pokud se to děje často, může to vést i k úhynu celých včelstev.
Jsou neonikotinoidy nebezpečné i pro člověka?
Nepřímo ano, protože když jsou včely medonosné a jiný volně žijící opylující hmyz poškozen nebo zabit, týká se to každého z nás. Účinky pesticidního koktejlu v medu a pylu na zdraví včel a lidí nejsou dosud dostatečně prozkoumány – nelze tedy vyloučit škodlivý vliv na člověka.
Jak mohu zahradničit bez pesticidů?
Vysazujte původní druhy a odrůdy rostlin, které jsou vhodné pro klima a půdu, a dodržujte správné vzdálenosti výsadby a péči o půdu. To zajišťuje zdravé rostliny, které jsou odolné vůči chorobám a škůdcům. Smíšené plodiny například zabraňují rychlému a rozsáhlému šíření škůdců.
Opatření, jako je občasné sekání louky, vytváření divokých zákoutí a struktur a ponechání mrtvých trvalek, vytvářejí prostředí pro užitečný hmyz, který udržuje škůdce pod kontrolou.
Pokud by se nežádoucí hmyz přemnožil, můžete instalovat mřížky nebo sítě, sbírat škůdce, zalévat rostlinným vývarem, jako je přeslička nebo kopřivový hnůj, nebo cíleně využít užitečné organismy, jako jsou háďátka, parazitické vosy nebo draví roztoči.

Jak mohu zahradničit způsobem šetrným ke včelám?
Vyberte si původní rostliny a rozlučte se s exotickými rostlinami a odrůdami s dvojitými květy. Vytvořte nabídku kvetení od jara do podzimu. Nesekejte trávník příliš často (jednou nebo dvakrát ročně), aby mohly kvést rostliny atraktivní pro včely, jako je jetel, sedmikrásky a pampelišky.
Vytvořte si divoká zákoutí, kde je příroda ponechána sama sobě. Vybírejte rostliny šetrné ke včelám a nechte kvést kuchyňské bylinky. Včely medonosné a divoké včely milují tymián, levanduli a brutnák. Sázejte ovocné stromy a keře bobulovin: To je dobré nejen pro včely, ale zajišťuje to i lahodnou úrodu.
Zdroj: Scientific reports, BUND