Hmyz, který se živil krví dinosaurů, stále žije, tvrdí vědci. Objeven byl ale náhodou

Přidat na Seznam.cz

Jistě si vzpomínáte na legendárního komára z filmu Jurský park, který se živil dinosauří krví a nakonec uvízl v jantaru. Hmyz, který se skutečně živil krví dinosaurů, byl léta pokládán za vyhynulý, ovšem všichni jsme byli na omylu. Podle všeho totiž stále žije.

Objeven náhodou

„Živě si to pamatuji, protože jsem šel do Walmartu pro mléko a uviděl jsem na boku budovy obrovský hmyz. Přišel jsem domů, připevnil jsem ho a hned jsem na něj skoro na deset let zapomněl,“ řekl ředitel laboratoře pro identifikaci hmyzu. Zajímavé ale je, že celá léta byl tento hmyz v jeho sbírce označen za jiný druh, píše Penn State. Až nyní se ale ukázalo, že se jedná o druh, který byl dlouho považován za vyhynulý.

Vyhynulý druh nikdy nevyhynul

Polystoechotes punctata je odborné jméno hmyzu, který vypadá jako kříženec mouchy a můry se skvrnitými křídly, a už během jurské éry se živil dinosauří krví. Předpokládalo se, že v 50. letech 20. století byl tento druh hmyzu vyhuben, ovšem ukázalo se, že stále existuje, píše Bio One.

Jedinec může znamenat celou populaci

Objev druhu, který se hojně vyskytoval v době dinosaurů, ale o němž se mělo za to, že nadobro zmizel, podnítil spekulace, že v některých odlehlých částech mohou být ukryté celé populace. Zdá se tedy, že tento druh hmyzu se pouze před lidmi skrýval, nikdy ale nevyhynul. A protože je na naší zemi už opravdu dlouho, zdá se, že ani jen tak nevyhyne, píše The Guardian.

zdroj: The Guardian, Bio One, Penn State