Pozorovali jste někdy svou kočku u okna a všimli jste si, že často povídá? Tohle je důvod, proč tomu tak je

Přidat na Seznam.cz

Pokud jste si všimli, že vaše kočka vydává podivné cvrlikání, když se dívá z okna na mouchy, lidi nebo jiné kočky, nemusíte se znepokojovat. Říká se tomu kočičí žvatlání a je to jen její dravčí instinkt.

Kočky mají celý repertoár zvuků, kterými dávají najevo, jak se cítí, píše web DailyPaws. Mručením signalizují spokojenost, mňoukáním se zdraví a houkáním, syčením nebo mňoukáním dávají najevo strach nebo vztek. Mají také zvuk, který vydávají, když se zajímají o kořist. A to je žvatlání.

Kdy kočky žvatlají?

Ke kočičímu štěbetání nebo cvrlikání dochází téměř vždy, když je kočka podrážděna vizuálním podnětem, například pohybem ptáka nebo hlodavce. To jsou její lovecké instinkty. Někdy si můžete u své kočky při štěbetání všimnout i fyzických změn. Její oči se mohou rozšířit, zorničky se mohou rozšířit a uši se mohou naklonit dopředu. Usilovně se soustředí a její tělo to dává najevo.

Co vaše kočka říká, když žvatlá?

Žvatlání mohou způsobovat neurotransmitery, jako je dopamin, a také hormon kortizol, který se uvolňuje do systému. A i když vzrušení z lovu může vyvolat štěbetání, může existovat i jiný důvod, proč vaše kočka takto reaguje. Pokud kočku od kořisti odděluje skleněná tabule, může štěbetání u okna znamenat také čistou frustraci z toho, že se ke kořisti nemůže snadno dostat. Některé kočky mohou štěbetat, když si prostě hrají.

Co když na vás kočka žvatlá?

Pokud si s kočkou hrajete s hračkami, které jsou imitací kořisti, jako jsou například myši, může na vás kočka žvatlat, zatímco držíte hračku. Obvykle to není nic, čeho byste se měli obávat. Jen nezapomeňte svého chlupatého přítele sledovat a od hraní ustoupit, pokud vypadá, že se chystá vrhnout. I když vás váš domestikovaný mazlíček zná a miluje, divoké instinkty nelze vypnout, když je poblíž domnělá kořist.

Zdroj: dailypaws.com