Pozoruhodný úkaz – v zimě se stovky labutí „pasou“ na polích u Olomouce

Přidat na Seznam.cz

Na Hané, na rozlehlých polích kolem Olomouce se během zimních měsíců „pasou“ nejen srnky, ale i houf labutí. Je to ojedinělá podívaná.

Konkrétně kolem Štěpánova, Věrovan a u Tovačova se nám naskytne krásný pohled na stovky velkých vodních ptáků – na sněhově bílé labutě.

Proč se labutě vracejí na toto místo?

Podle ornitologů jim nejvíce chutná ozimá řepka i obiloviny. Ozimem se nazývá plodina, která se vysévá na podzim a sklízí v létě následujícího roku. Pro labutě je hlavním zdrojem obživy rostlinná potrava. V zimním období je jí ale nedostatek v rybnících, ve kterých labutě tráví nejvíce času. Tím pádem vyhledávají zdroj potravy jinde. Na polích naleznou přesně to, co potřebují a vystačí si tak celou zimu, než se vrátí zpět do svých obvyklých míst.

Neohrozí úrodu?

Nikdo se nemusí obávat. Labutě totiž uštipují pouze nejmladší části rostlin, které na jaře znovu obrazí. Úroda je tedy poničená pouze dočasně. Hrozbou pro úrodu mohou být například hraboši. Ti dokáží úrodu poškodit trvale a nenávratně.

Hostina i pro husy

V hejnu labutí se vyskytuje i husa tundrová.

Na zelená pole se totiž s oblibou slétají všechny vodní ptáci z nedalekého rybníku, nejen labutě. V okolí žije dalších 4500 hus běločelých a 100 hus velkých.

Labutím na polích na Hané tuto zimu přeje počasí, protože tak nemrzne a rostliny nejsou pod sněhovou pokrývkou.

Zdroj: Olomoucký deník.cz