Prdí taky kočky? Rozhodně ano! A my dokonce víme, jak často

Přidat na Seznam.cz

Vypouštění plynů nebo flatulence. Ať už tomu říkáte jakkoli, děláme to všichni a vaše kočka není výjimkou. Sdílení malého bytu s kočkou neznamená, že se upisujete k celoživotnímu vyrovnávání se se smradlavým, plynatým spolubydlícím.

Jak často kočky prdí?

Kolikrát za den si vaše kočka uprdne, může být docela variabilní, ale jedno nebo dvě prdění denně se považuje za normální, píše web DailyPaws.

Nízká frekvence kočičích plynů je způsobena jejich stravou a mechanismem výroby energie. Kočky nejsou závislé na těžko stravitelné celulóze, která jim dodává živiny a energii, jako je tomu u krav. To znamená, že mají ve střevech mnohem méně bakterií a ty se nemusí tolik namáhat. Jistě, kočičí střevní mikrobiom musí rozkládat jejich stravu založenou na bílkovinách a tucích, ale nepotřebují bakteriální farmu, která by pumpovala plyny.

Proč kočky prdí?

Kočky prdí ze stejného důvodu jako my. To znamená, že buď při jídle polykají vzduch, nebo mají přebytečné plyny vytvořené bakteriemi ve střevech. Kočky, stejně jako my, potřebují tento vzduch vypudit jedním ze dvou výstupních míst. Ano, kočky mohou říhat. Tu a tam si říhnout je naprosto normální a zdravé.
Kočky prdí i tehdy, když jsou vyděšené, vystresované nebo úzkostné. Stres a úzkost mají velký vliv na tělo, imunitní systém, stravovací návyky a střevní biom.
I když prdění přímo nesouvisí s věkem kočky, kočky s nezralým imunitním systémem nebo slabým imunitním systémem jsou náchylnější k zažívacím potížím, a tedy i k prdění.
Pokud je vaše kočka extra plynatá, pravděpodobně to ukazuje na stresor, nevhodnou stravu nebo zdravotní problém. Podle Machella může kočka s extra plynatostí naznačovat:

  • Bakteriální, virovou nebo plísňovou infekci.
  • Parazity, jako jsou červi nebo prvoci.
  • Imunitně podmíněné onemocnění, jako je alergie.
  • Zánětlivý střevní syndrom
  • Endokrinní poruchy, jako je hypertyreóza
  • Metabolická onemocnění, jako je chronické onemocnění ledvin
  • Požití toxinu nebo jedu
  • Některé typy rakoviny

Proč prdy kočky tak zapáchají?

Kočky jsou obligátní masožravci, což znamená, že jejich tělo je uzpůsobeno k rozkladu bílkovinné stravy. Plnidla, jako jsou sacharidy a zelenina, jejichž rozklad a trávení vyžadují větší úsilí, mohou způsobit extra zapáchající a měkčí výkaly. Pokud vaše kočka přijímá biologicky vhodnou stravu, bude převážně bez zápachu.

Zdroj: dailypaws.com