Proč čivavy neustále běsní? Zjistěte, co to znamená

Přidat na Seznam.cz

Malé čivavy mají specifickou postavu a mohou se zdát ideální pro mnohé milovníky psů. Jaká je pravda o těchto nejmenších?

Pokud se zeptáte několika náhodných lidí, co si myslí o čivavách, někteří z nich budou mít negativní asociace. „Čivavy jsou zlé!”, „Koušou, agresivně štěkají a jsou prostě hrozné!” Bohužel špatná pověst těchto malých psů není jen tak náhodou. Nejde však o specifický charakter tohoto plemene.

Jak čivavy vidí svět?
Z pohledu čivavy je vše obrovské, což je obvykle hrozné. Vyděšená čivava má většinou dvě možnosti – bránit se nebo utéct. Čivavy si obvykle vyberou první možnost z jednoduchého důvodu. Větší pes může aktivovat lovecký instinkt pokud uvidí kočku nebo veverku, se kterou by si mohl čivavu splést. Pro malou čivavu může taková situace skončit tragicky. Proto velmi velká část těchto miniatur reaguje na jakoukoli hrozbu zuřivými zuby a štěkotem.

Bohužel mnoho majitelů takových psů ignoruje chování svých domácích mazlíčků, protože vědí, že čivava nikomu moc neublíží. Zapomínají však, že i ten nejmenší pes se dokáže bát a cítit různé emoce! Koneckonců, pes, který každý den agresivně zdůrazňuje svou pozornost, nežije šťastným životem. Pokud se soustředíte pouze na své vlastní pohodlí a komentujete agresivní výbuchy miniatur krátkou větou „nedělá nic“, není to úplně nejlepší.

Ne všechny čivavy jsou v jádru agresivní
Nelze popřít, že chování psa je do jisté míry ovlivněno geny. Proto je nesmírně důležité zvolit si chov, ze kterého si kupujeme domácí zvíře – zodpovědný chovatel věnuje pozornost nejen vzhledu, ale také charakteru psa a nebude chovat agresivní psy společně. Výchova tohoto mazlíčka však také hraje obrovskou roli v postoji pejska k okolnímu světu!

Pokud se správně čivava stýkala s ostatními psy a lidmi, ani ten nejmenší pejsek se ve společnosti nebude cítit ohrožen a bude se chovat klidně. Držet čivavu v náručí, v kabelce a vyhýbat se procházkám, izolovat štěně od všeho a nedávat mu příležitost porozumět světu kolem něj, má za výsledek, že pejsek, když narazí na neznámé podněty, reaguje se strachem … a zuřivostí specifickou pro tyto miniatury. Proto by mu měl pečující chovatel zajistit odpovídající socializaci a výcvik. Díky nim pejsek získá sebevědomí a nebude muset cenit zuby při sebeobraně!