Proč jsou antistresové procházky důležité pro vás a vašeho psa?

Přidat na Seznam.cz

Antistresové procházky jsou procházky, při kterých necháte svého mazlíčka čmuchat všude buď volně nebo na dlouhém vodítku. Tato aktivita má fyzické i mentální benefity pro vás i vašeho psa!

Bylo zjištěno, že procházky v přírodě mají pozitivní účinky na zdravé lidi i na ty, kteří se potýkají s duševními poruchami. Pokud se potýkáte s vyhořením, úzkostí, depresí nebo čímkoli jiným, důrazně doporučujeme zařadit „procházky v přírodě“ do vašeho léčebného plánu. A pokud ještě nejste přesvědčeni, zde je několik prokázaných přínosů chůze v přírodě.

Přínosy pro vaše fyzické zdraví

Chůze v přírodě může mít překvapivě pozitivní účinky na náš organismus. Být aktivní a protáhnout si nohy je samozřejmě prospěšné samo o sobě. Existují však i další fyzické výhody, které mohou být méně zřejmé. Když se jdeme projít do přírody, v našem těle se snižuje krevní tlak. To znamená, že se cítíme o něco klidnější. Sníží se hladina našich stresových hormonů, jako je kortizol, a naše dýchání se uvolní. Proto nám procházka v přírodě alespoň jednou týdně může pomoci zlepšit stav našeho srdce a zabránit vzniku mnoha onemocnění, jako jsou srdeční choroby a posturální syndromy a posílit imunitní systém

Přínosy pro vaše mentální zdraví 

Jedním z méně známých faktů o chůzi v přírodě je, že může ovlivnit a změnit náš mozek a poznávací schopnosti. Poznávání se týká duševních procesů, jako je paměť a pozornost. A skutečně bylo zjištěno, že chůze v přírodě může výrazně pomoci naší krátkodobé paměti.

Při procházce se soustředíme na to, co se děje v daném okamžiku, začneme vše vstřebávat a aktivně se snažíme zapamatovat si, co vidíme a vnímáme. To nevyhnutelně pomáhá naší paměti, protože trénujeme mozek, aby lépe uchovával okamžité informace. 

Na procházce se také vyplatí vypnout a nepřemýšlet nad všemi problémy, které aktuálně řešíte v práci nebo v rodině. Je jednodušší být přítomný v okamžiku vašeho života a soustředit se na své pocity a myšlenky. Soustředění na okamžik vám také zpříjemní váš chlupatý kamarád. 

Fyzické benefity pro vašeho psa

Fyzické benefity jsou velmi jasné, váš pes se vyběhá, unaví a o to spokojeněji bude doma spát. Pes si zlepší fyzičku, bude mít jistou svobodu a věřte tomu, že bude mít mnoho nových vůní, které bude chtít prozkoumat. 

Mentální benefity pro vašeho psa

Tyto antistresové procházky pomohou vašemu psovi se vyrovnat se stresy a uklidní se. Mentálně se unaví ze všeho čmuchání kolem a tím budete mít prostor na trénink. Pokud jste si psa adoptovali z útulku může být pro něj změna bydlení obtížná a stresující, proto se vyplatí alespoň jednou týdně psa vzít na procházku na dlouhém vodítku a ukázat mu, že může být sám sebou a dělat si co chce. 

Antistresové procházka je také ideální čas na trénink odvolání, kontroly svého páníčka a opakované chůze u nohy, když zrovna potkáte kolo nebo nějaké lidi. 

Zdroje: IamExpatHappy natural dogPubMed.govSports MedicinePubMed CentralPubMed Central