Rypoš lysý je nejspíše jediné zvíře na světě, které se dokáže množit až do smrti, tvrdí vědci

Přidat na Seznam.cz

Rypoš lysý je hlodavec, kterému se často přezdívá „nahý krtek“. Kromě toho, že zvláštně vypadá, má ale ještě jednu výjimečnost. Podle vědců je pravděpodobné, že se toho zvíře dokáže rozmnožovat po celý svůj život, tedy až do smrti.

Rypoš lysý

Tento hlodavec žije déle než ostatní hlodavci – až 37 let, žije především v zemi, a to většinou ve velkých „komunitách“, píše web National Geographic. Zajímavé ale je, že rypoši mohou mít mláďata i ve velmi vysokém věku, což většina jiných živočichů nedokáže.

Celoživotní rozmnožování

Nová studie zpochybňuje názor, že savci mají jen omezenou zásobu vaječných buněk. V kolonii rypošů je to jen a pouze jejich „královna“, kdo plodí mladé. Tyto samice produkují mimořádně velké množství vaječných buněk (v poměru k velikosti svého těla), a tato rezerva vaječníků vydrží déle než u jiných hlodavců a je doplňována po celý jejich život.

Superhlodavec

Rypoš lysý má hned několik superschopností, na které sice možná nevypadá, zato je ale jedním z nejvyjímečnějších hlodavců vůbec. Kromě toho, že se jedná o zvíře, které se může rozmnožovat po celý život, je také zajímavé, že nikdy neonemocní rakovinou, a navíc necítí bolest, píše Live Science.

zdroj: Nature, National Geographic, Live Science