Proč jsou polštářky psích tlapek někdy cítit po slaném popcornu?

Přidat na Seznam.cz

Důvody, proč si naši chlupatí přátelé získávají naše srdce, jsou pro majitele psů na celém světě asi nekonečné. Ale tady je matoucí jev, o kterém moc lidí neví, ale několik psích rodičů je z něj zmateno – naprosto roztomilé a rozkošné polštářky tlapek našich psích společníků začnou někdy vonět jako popcorn, uvedl portál E-Times.

Abychom tedy pomohli tyto pochybnosti vyjasnit a snad i zodpověděli některé z nejčastějších otázek, uvádíme zde podrobně tři hlavní možné příčiny podivného zápachu polštářků tlapek vašeho psího miláčka:

 • Pot a špína na tlapkách
 • Bakterie
 • Infekce

Předpokládá se, že charakteristický psí zápach je způsoben tím, že se sekret potních žláz mísí s bakteriemi na kůži. Se špínou na tlapkách je spojován fakt, že je zápach vyšší než tělesný, přestože je sekretu méně. Chůze po zemi holými tlapkami a jejich olizování zápach ještě zhoršuje a ten se mění v pikantní příchuť podobnou popcornu.

Polštářky psích tlapek jsou navíc poměrně vlhké, což umožňuje snadný růst zárodků a zesiluje zápach. Svůj podíl na tom mají i bakterie z deště, které se dostanou na tlapky psů, když šlápnou na mokrou zem. Pokud váš pes chodil venku v dešti nebo na mokré zemi, nezapomeňte ho otřít do sucha a jemně mu očistit tlapky také ručníkem.

Pokud je však zápach z polštářků tlapek vašeho psa opravdu silný, může mít zánět zevního ucha. Zkontrolujte, zda není rozpoznatelný žlutý ušní maz a červené podlitiny. Zánět vnějšího zvukovodu je stav, při kterém dochází ke zhoršení pokožky, kůže nebo potních orgánů, což přináší větší výtok podobný ušnímu mazu.

Psí tlapky jsou tou částí těla, která je většinou v kontaktu se zemí. Teplo z betonu a dokonce i stimulace při šlapání na kameny mohou způsobit problémy. Zápach může být horší, pokud se změní v bakteriální infekci. A pokud si pes kontaminovanou tlapku olízne a smísí se s ní sliny, může to vést k příšernému zápachu spolu s příšerným dechem!

Chcete-li zabránit zánětu a vysušení, nanášejte na polštářky tlapek svého psa specifické krémy a mléka. K otírání oblasti tlapek si připravte horký ručník nahřátý v mikrovlnné troubě. Ztvrdlé polštářky tlapek napařte, aby se postupně uvolnily. Po očištění chodidlo jemně vmasírujte krémem nebo mlékem na tlapky.

Při masírování pomáháte psovi uvolnit tyto body

Přední tlapky (zmírňuje únavu a zvyšuje vytrvalost)

 • První (nejvzdálenější) výčnělek: tlusté střevo
 • Druhá vyvýšenina: srdce
 • Třetí výčnělek: srdce: vnitřní orgány
 • Čtvrtá (nejvnitřnější) vyvýšenina: tenké střevo

Když budete polštářky tlapek vašeho psa stimulovat mírnou silou, bude se zdát, že je zaujatý a uvolněný. Příliš silný tlak váš pes neocení, proto začněte s co nejmenším tlakem

Zadní tlapky (prevence obezity a podpora metabolismu)

 • První (nejzevnější) vyvýšenina: močový měchýř
 • Druhá vyboulenina: žlučník
 • Třetí vyboulenina: žaludek
 • Čtvrtá (nejvnitřnější) vyvýšenina: játra a reprodukční orgány

Pokud tedy polštářky tlapek vašeho psa příšerně zapáchají, buďte opatrní! Dávejte si také pozor na rané ukazatele problémů s tlapkami vašeho psa, jako jsou praskliny a prasklinky, a co nejdříve kontaktujte svého veterináře!

Zdroj: timesofindia.indiatimes.com