Proč (ne)pořídit svým dětem králíčka?

Přidat na Seznam.cz

Králíci, hlavně ti zakrslí, se stali velmi populárními domácími mazlíčky. Je však králíček vhodným společníkem pro děti? Než pořídíte svému dítěti roztomilého kamaráda, zvažte těchto pár věcí.

Králíci jsou tichá a velmi plachá stvoření, která si k vám musejí vybudovat důvěru. Nemají rádi hlučná prostředí a náhlé rychlé pohyby, proto se často bojí malých dětí, které křičí a snaží se je nahánět. Většina králíků nesnáší, když je někdo zvedá do vzduchu, cítí se totiž ohroženi a udělají vše proto, aby se vám vysmekli. Pokud není králíček zvyklý být zvedaný, může ošklivě poškrábat jak vás, tak vaše dítě. Z tohoto důvodu se nedoporučuje kupovat králíčky dětem do 7 let, říká web Rabbit Care Tips.

Kromě pravidelného krmení, čerstvé vody a sena vyžadují králíci také mnoho pozornosti a péče. Pro dítě to tedy nekončí naplněním misky a vyměněním podestýlky. Mnoho lidí žije v omylu, že králíkům se stačí válet v malé kleci či králíkárně, opak je však pravdou. Stejně jako psi nebo kočky jsou králíci energická stvoření a potřebují pravidelný pohyb. Je proto vhodné svému mazlíčkovi opatřit větší výběh či ho denně z klece pustit proběhnout, předejdete tím spoustě zdravotních problémům, které se od nedostatku pohybu odvíjí.

Pro zdraví králíčka je také třeba pravidelné očkování, návštěvy veterináře, střihání drápků a vyčesávání kožíšku. S některými těmito úkony budete muset svému dítěti pomoct.

K největším plusům při chování králíčků je jejich čistota. Nemusíte se tedy trápit s jejich koupáním. Jsou dokonce schopni se naučit chodit na „záchod“ jako kočky.

Novému členu rodiny byste se měli pravidelně věnovat. Králíci jsou velmi společenští, a pokud jim neplánujete pořídit druhého kamaráda do výběhu, musí jim vaše dítě tuto společnost nahradit. Mazlení, hračky a interakce – to vše je zapotřebí, aby si k vám králík vybudoval kladný vztah.

Ač jsou svou náturou zprvu plaší, při správném zacházení a péči se váš králíček stane milujícím parťákem pro celou rodinu.

Zdroj: Rabbit Care Tips