Proč se psi bojí hromu? Známe možné příčiny

Přidat na Seznam.cz

Zde se dozvíte, co byste měli vědět o tomto chování a jak nejlépe pomoci svému psovi bouřku pohodlně přečkat.

Je prostě srdcervoucí sledovat, jak se váš normálně šťastný a zaujatý pejsek krčí v koutě pokaždé, když uslyší hlasitý zvuk, zejména dunivé dunění během bouřky, píše web DailyPaws. Někteří nebozí psíci se dokonce snaží udělat vše pro to, aby unikli tomu, čemu nerozumějí, a často si v důsledku toho ublíží.

Proč se psi bojí hromu?

Některá plemena psů jsou od přírody trochu bázlivá nebo nervózní a potřebují další přemlouvání a správnou socializaci, která jim pomůže překonat situační úzkost a to zejména na neznámých místech nebo v blízkosti nových lidí. Úzkost jako samostatný stav se také vyskytuje, často v důsledku genetiky, traumatických událostí a různých životních zkušeností.
Stejně jako u lidí se však i u psů mohou vyvinout fobie. Některá štěňata se například zastaví na místě a brání se stoupání po schodech, protože nevědí, jak se po tomto funkčním a nerovném povrchu pohybovat. Zatímco jeden pejsek může rád chroupat pískací hračky, jiné štěně ve stejné domácnosti jejich zvuk nesnese.

Jsou někteří psi náchylnější k tomu, aby se báli hromu?

Ačkoli se tento strach nejvíce projevuje u psů ve věku 1 až 5 let, může se klidně objevit i u štěňat ve věku 9 týdnů. Nejčastěji jsou postiženi pracovní psi, zejména pastevecká plemena a honiči. Když se u staršího psa objeví nový strach z hromu, může to být známkou neléčené chronické bolesti pohybového aparátu. V mnoha případech se po řádné léčbě jejich strach rozptýlí.

Příznaky úzkosti a strachu psa z bouřky

Pokud má váš nejlepší čtyřnohý kamarád fobii z hluku, může se projevovat některým z následujících příznaků:

  • Inhibice chování, jako je schovávání, kňučení, funění a slintání
  • Expresivní chování, včetně vyhledávání pozornosti, neschopnosti se nechat rozptýlit nebo uklidnit, chůze, třesení, utíkání, útěku, hypervigilance, nežraní a náhodného močení a defekace
  • Destruktivní chování
  • Zranění sebe i ostatních

Jak uklidnit psa během bouřky

I když bychom rádi věřili, že ke zmírnění strachu našeho štěněte stačí naše přítomnost, často reaguje na jakékoli změny osobnosti, které projevujeme, což vyžaduje, abychom měli jiný druh povědomí.

Bezpečné doupě

Určete útulné místo v domě, kde se váš pes může schovat a cítit se bezpečně. Může to být v koupelně, pod postelí nebo ve vaší peřině, zkrátka na jakémkoli místě mimo dosah oken. Místnost zatemněte a přidejte měkkou podestýlku, do které se může v případě potřeby zahrabat.

Uklidňující zvuky

Dalším způsobem, jak odvést pozornost od hlasitých zvuků, je poskytnout uklidňující alternativy, jako je přístroj na bílý šum, relaxační klasická hudba nebo zvukové stopy určené speciálně pro psy.

Zábaly

Pravděpodobně jste již slyšeli o hromových košilích, antistatických pláštěnkách a dalších zavinovačkách pro psy. Dosavadní práce neprokázaly významnou odezvu a výsledky studií o jejich účinnosti se různí. Jsou však možností, která neuškodí a neublíží, a kterou můžete vyzkoušet.

Zdroj: dailypaws.com