První letošní mláďata v ZOO Brno. Jsou jimi malí vlci hřivnatí

Přidat na Seznam.cz

V zoologické zahradě v Brně se narodila trojčata vlků hřivnatých. Na svět vlčata přišla na konci ledna a zatím se jim výborně daří. Poslední štěňata těchto nejvyšších psovitých šelem byla v tomto ZOO k vidění před osmi lety.

Kurátorka chovu savců Oldřiška Kučerová uvedla, že „Stále ještě není úplně vyhráno. Samice je velmi mladá a je to její první porod, kdy se odchov mladých často nemusí podařit. Takže jsme obezřetní. Jsou to velmi plachá zvířata, proto je pro ně nesmírně důležitý klid. Při péči o mláďata to pak platí dvojnásob. Nicméně fena zatím vše zvládá skvěle a odchov probíhá naprosto přirozeně, bez zásahů chovatelů. Právě proto, že samici necháváme prostor pro přirozený odchov a na mladé vůbec nesaháme, může se stát, že o mláďata kvůli řadě nepředvídaných faktorů můžeme přijít“. Zoo ještě nezná pohlaví malých vlků, to zjistí až při první veterinární prohlídce, která se uskuteční v druhé polovině března. „Pro návštěvníky by mohlo být zajímavé, že už pomalu začíná období, kdy samice přenáší mláďata z jedné boudy do druhé. Pokud tedy někdo u expozice vlků hřivnatých v horní části zoo nějakou dobu vydrží a bude mít štěstí, možná uvidí fenu se štěnětem v tlamě. Je to běžná forma přesunu mladých, a nic jim při tom nehrozí. Zároveň prosíme návštěvníky o ohleduplnost, aby se u výběhu chovali tiše a respektovali klid, který je potřeba k úspěšnému odchovu,“ doplnila Kučerová.

Velice důležité je, že vlčata přibývají na váze.

Od kdy chová zoologická zahrada v Brně vlky hřivnaté?

Přesně od roku 2000. Nejprve tu byl samec Karlos a samice Saartje, která na konci ledna 2016 porodila trojčata.Po tomto páru brněnská zoo pečuje o samici Ladu narozenou v roce 2022 v Zoo Praha a o samce Lea, který se narodil v roce 2019 v maďarském Szegedu.

Základní informace o vlku hřivnatém

Je to psovitá šelma, která je původem z Jižní Ameriky. Je největší a nejvyšší psovitou šelmou ze všech. Živí se menšími obratlovci a také plody. V přírodě je ohrožena především ztrátou životního prostředí, které se mění na pastviny a pole. Vlky ohrožuje také automobilová doprava a domácí psi, kteří je mohou lovit a přenášet na ně infekční nemoci. O tyto vlky mají stále zájem pytláci, jsou často loveni nelegálně. Nutno také podotknout, že vlk hřivnatý má dlouhé nohy, díky kterým se lépe orientuje ve vysoké trávě. Obyvatelé Jižní Ameriky věří, že oči či kůže této šelmy má léčebné účinky.

Zdroj: Brňan