Psi poznají, když lžeme. A pak nás prostě ignorují

Přidat na Seznam.cz

Experimenty ukazují, že když lžeme, psi to vycítí. Je těžší je oklamat, než malé děti a primáty, píše server New Scientist.

„Mysleli jsme si, že psi se budou chovat jako děti do 5 let a jako opice. Nyní se zabýváme otázkou, zda psi chápou, když je někdo chce oklamat, říká Ludwig Huber z Univerzity veterinárního lékařství ve Vídni. „Možná si myslí, že člověk ví totéž co já a přesto mi podává špatné informace. Je možné, že si to vykládají jako úmyslné zkreslení, tedy lež.“

Huber a jeho kolegové vycvičili 260 psů různých plemen, aby hledali potravu ukrytou v jedné ze dvou zakrytých misek. Psi byli naučeni poslouchat návrh předem neznámé osoby, která se dotkla misky, v níž byl ukryt pamlsek, podívala se na psa a řekla: „Vidíš, to je moc dobré.“ Zdálo se, že psi takovému člověku, který pro ně byl nový, důvěřují a následují ho k misce, kterou jim naznačil.

Výměna misek, aneb vědci lžou

Vědci pak psy znejistili. Jakmile důvěřovali osobě, která ukázala na správnou misku, jiná osoba dala pamlsek do druhé misky. V jedné variantě experimentu byla ukazující osoba v té době v místnosti a viděla změnu, ve druhé variantě opustila místnost. Poté ukázala na první, tentokrát již prázdnou misku pro psa.

V předchozích verzích podobného experimentu prováděných na makacích, šimpanzech a dětech mladších pěti let se reakce na obě verze lišily. Pokud „důvěryhodná osoba“ nebyla v místnosti, zatímco se pamlsky přemisťovaly, děti i zvířata její následné signály ignorovaly. Prostě věřili svým očím.

Pokud však byla osoba v místnosti během přerovnávání pamlsků a stále ukazovala na první, nyní prázdnou nádobu, měly malé děti a primáti tendenci řídit se chybným návrhem osoby. „Je zřejmé, že důvěřují více jiným lidem než svým vlastním očím,“ uvedl Ludwig Huber. Psi se však chovali poněkud jinak.

Psi mohou ignorovat lži

K překvapení výzkumníků se psi nedali tak snadno oklamat. Pokud byla svědkem výměny „důvěryhodná osoba“, až dvě třetiny psů ignorovaly její návrh. Přistoupili k plné míse, aniž by věnovali pozornost lidským lživým slovům, což malé děti a opice nedokážou. „Tato studie nám připomíná, že nás psi pozorně sledují, vnímají naše signály a neustále se od nás učí. I mimo ty chvíle, kdy je chceme něco naučit,“ uvedla profesorka Monique Udellová z Oregonské státní univerzity.

Nadměrně socializovaní čtyřnožci

Je však třeba dodat, že polovina psů následovala povel k prázdné misce, pokud „důvěryhodná osoba“ nebyla při výměně přítomna. Je možné, že podle nich udělala chybu, a ne že je vědomě uvedla v omyl? To pomáhá objasnit kognitivní procesy psů. „Existují genetické a behaviorální důkazy, že psi jsou „hypersociální“, což znamená, že je pro ně velmi obtížné ignorovat lidské signály, i když by pro ně bylo výhodnější jiné řešení. Toto je názorný příklad toho, jak se to často děje,“ dodává Udellová.

Závěr: polovina psů nám věří, i když ví, že se mýlíme. Něco jiného je, když vědí, že záměrně lžeme. Pak nám bude věřit jen každý třetí pes.

Zdroj: newscience.com