Psí sáňkování: Proč se to děje a kdy navštívit veterináře?

Přidat na Seznam.cz

Proč dochází k sáňkování psů? Měli byste léčit sáňkování psa doma, nebo jít k veterináři? Jak souvisí sáňkování psů s problémy s análními žlázami psů? Na to se ptá web Dogster.

Pohled na psa, který táhne zadek po podlaze, vás možná rozesměje (nebo vyděsí, pokud se to stane přímo uprostřed vaší elegantní večeře), ale psí sáňkování může být známkou toho, že „tam vzadu” není něco v pořádku. Proč se tedy psí sáňkování děje? A můžete jej léčit doma, nebo byste měli vždy navštívit veterináře?

Pojďme se dozvědět více o psím sáňkování

K sáňkování psů může docházet z různých důvodů, ale obvykle je příčinou svědění nebo bolest. Pokud vašeho psa trápí zadek, může ho tahat po koberci nebo trávě, aby se zbavil svědění nebo nepohodlí. Svědění zadku u psů způsobuje mnoho věcí, ale mezi nejčastější viníky patří zasažené nebo infikované anální žlázy.

Psí anální žlázy jsou dva malé vnitřní váčky umístěné po obou stranách psího konečníku. U normálních psů obsahují zapáchající tekutinu, která se vylučuje při každé stolici (pravděpodobně se jedná o mechanismus označování teritoria). U některých psů zánět brání vyloučení této tekutiny při vyměšování. Místo toho se hromadí uvnitř obou váčků, kde může být tekutina velmi hustá, spíše jako pasta než jako tekutina. Plné anální žlázy mohou být pro psa velmi nepříjemné a mohou se dokonce zanítit.

Mezi další příčiny sáňkování psů patří střevní parazité (zejména tasemnice), zranění nebo nádory v oblasti konečníku nebo jeho okolí, prolaps konečníku a alergie. Kromě toho, že se váš pes prohýbá, můžete si také všimnout, že si nadměrně olizuje zadní část těla.

Co dělat se psy, kteří sáňkují

Pokud si všimnete, že váš pes sáňkuje jen jednou nebo jen tu a tam, nemusíte spěchat k veterináři. Stejně jako u většiny věcí záleží na tom, jak často se to děje a jak moc se to zvířeti zdá být postižené.

Můžete zkusit očistit místo jemným šamponem a měkkou žínkou, přičemž se ujistěte, že jste všechno mýdlo zcela opláchli a místo dobře osušili čistým ručníkem.

Kdy navštívit veterináře kvůli sáňkování

Pokud pes ujíždí po zadku častěji než jednou denně nebo pokud toto chování trvá déle než jeden nebo dva dny, je čas navštívit veterináře. Veterinář bude pravděpodobně chtít provést také vyšetření trusu, aby zjistil případné známky střevních parazitů. Pokud bude test trusu pozitivní na přítomnost parazitů, předepíše vám veterinář léky na odčervení, aby se červi odstranili a pes přestal sáňkovat.

Na druhou stranu, pokud jsou anální žlázy plné nebo vypadají jako zasažené, veterinář se pokusí žlázy vyčistit a zjistit, zda se v nich nevyskytují střevní paraziti. Pokud bude test trusu pozitivní na přítomnost parazitů, předepíše vám veterinář léky na odčervení, aby se červi odstranili a pes přestal sáňkovat.

Pokud se z toho stane opravdu chronický problém, je u některých psů nutné anální žlázy odstranit.

Lze zastavit problémy s análními žlázami psů a jejich sáňkováním?

Přidáním vlákniny do stravy vašeho psa můžete zpevnit stolici, čímž se zvýší pravděpodobnost, že se žlázy budou moci samy vyměšovat, když váš pes kaká. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je přidat psovi do krmiva několik lžic obyčejné konzervované dýně. K dispozici jsou také komerční doplňky stravy pro anální žlázy obsahující vlákninu. Váš veterinární lékař vám může navrhnout doplňky pro anální žlázy předtím, než s vámi probere možnosti chirurgického zákroku.

Co dělat při chronických potížích s análními žlázami

Některým psům, kteří mají často plné nebo zasažené anální žlázy, by mohlo prospět jejich pravidelné ruční vyměšování. To může provést váš veterinář (nebo vás to může naučit, pokud nejste příliš hákliví). Ne u všech psů je však nutné anální žlázy manuálně vyprazdňovat. Někteří ošetřovatelé běžně provádí expresi análních žláz při koupání, ale pokud váš pes nemá žádné problémy, není pravděpodobně nutné je vymačkávat – a mohlo by to dokonce způsobit škodu.

Zdroj: Dogster