Ptačí krmítko: Čím a jak krmit ptactvo?

Přidat na Seznam.cz

Taky rádi koukáte na krmítko obsypané ptáčky všech barev a velikostí? Tato zimní idylka je v Česku velmi oblíbená, a tak bychom k ní měli přistupovat zodpovědně. Jak ale krmit malé roztomilé opeřence, abychom jim spíše neubližovali? A jaké typy krmítek jsou vhodné?

Správný výběr krmítka

Na trhu je nepřeberné množství krmítek. Co by ale mělo správné krmítko splňovat? Určitě delší střechu než základnu; nebude tak do potravy pršet a sněžit. Z materiálů je lepší zvolit plast; pro lepší udržování čistoty. Velmi praktická jsou rovněž krmítka tubusová, která dobře chrání potravu před znečištěním. Navíc se u nich ptáci příliš nepotkávají a minimalizuje se tak přenos infekcí, doporučuje web Ptačí hodinka. Krmítko bychom měli umístit na bezpečné místo, kam se nedostanou například kočky.

Jaké vybrat krmení?

Na trhu se nabízejí buď samotná slunečnicová semínka, nebo různé směsi pro venkovní ptactvo. Nejčastěji je to mix slunečnice, prosa a pšenice. Potěší je i lůj, vlašské ořechy, jeřabiny nebo nakrájené jablko. Pokud chcete opeřencům opravdu dopřát, lze koupit i směsi se sušenými bobulemi a hmyzem. Pozor si dejte na lojové koule v síťce, ty vždy sundávejte. Ptáci se v nich totiž mohou zachytit drápky; popadané síťky navíc přitahují svou vůní psy, ježky a další zvířata, která je mohou pozřít a způsobit si tak vážné zdravotní potíže nebo přímo uhynout, píše web Ptačí hodinka. Na lojové koule bez sítěk se prodávají speciální a pro ptactvo bezpečné držáky v různých provedeních. Co naopak nedávat? Určitě nedávat nic plesnivého a zkaženého. To samé platí i o všem, co obsahuje cukr, sůl a koření.

Jak krmit?

Krmit venkovní ptactvo lze celoročně, ale obecně se doporučuje krmit v období, kdy mrzne a je napadaný sníh; není totiž snadno dostupná potrava pro ptáky. Určitě dávejte krmení spíše méně než více. Vyhneme se tak překrmování a zároveň se vám bude dařit držet krmítko v čistotě.

Zdroje: Ptačí hodinka