Pták uniká před velkým bílým žralokem tak, že mu kálí do obličeje

Přidat na Seznam.cz

Jedním z nejobávanějších vrcholových predátorů na světě je velký bílý žralok. Tito „oceánští dravci“ jsou známí řadou ostrých zubů, korálkovýma očima a neutuchající potřebou zabíjet. Přestože si Hollywood z těchto tvorů udělal monstrum, v některých věcech se trefil!

Hlavně nenápadně

Jak uvádí A-Z-Animals, žraloci loví především ze zálohy a nenápadně. Tato zvířata se živí vším možným, od korýšů, tuleňů, mořských ptáků až po jiné žraloky! Jsou známí tím, že útočí zespodu, kde je kořist nevidí přicházet. Někdo, kdo natáčel dronem, zachytil úžasnou interakci mezi velkým bílým žralokem a jeho cílovou kořistí.

Na videu vidíme ptáka známého jako kormorán, který si užívá odpoledne na vodě. Téměř veškerou potravu kormoránů tvoří ryby. Využívají širokou škálu vodních biotopů, protože jsou spíše oportunistickými dravci než specialisty. Ačkoli jejich jídelníček často odpovídá sezónní dostupnosti potravy na určitém místě, požírají širokou škálu druhů ryb. Tito ptáci jsou známí jako poměrně nepříjemní. Soupeřením o hnízdiště a vegetaci v jejich okolí mají kormoráni negativní vliv na druhy ryb a jiné druhy ptáků.

Jedinečný obranný mechanismus

Kormoráni mají zvláštní způsob, jak se bránit predátorům, který je stejně komický jako působivý. Jejich trus, známý také jako guáno, může být pro ostatní živočichy nebezpečný.

Vysoce kyselé složení guana mění chemický složení půdy, ničí flóru a trvale poškozuje okolní faunu. Důsledkem je zvýšená eroze, zejména na pobřežních plážích.

Není mnoho živočichů, kteří by se od velkých bílých žraloků dostali bez úhony. Tento pták si všimne, že se k němu žralok stále více přibližuje, a rozhodne se, že je čas jít na záchod. Jakmile začne vylučovat kalné bílé guáno, můžeme rychle vidět, jak žralok mění směr. Odplave od ptáka a kormorán bohužel zůstane v klidu plavat.

Zdroj: a-z-animals.com, Youtube