Rohatka ozdobná: Pozor, je to žába se sklonem ke kanibalismu!

Přidat na Seznam.cz

Na první pohled působí jako bažinatý muffin s očima. Má tělo kulaté jako pingpongový míček po návštěvě posilovny a obří tlamu, která zabírá skoro dvě třetiny její hlavy. Vypadá roztomile. Jenže ve chvíli, kdy se k ní neopatrně přiblíží nějaký hmyz, menší hlodavec nebo jiná žába, změní se tenhle pestrobarevný lumpík v bleskového útočníka.

Její lovecká taktika je jednoduchá: posedávat v bahně a nenápadně dýchat. Jakmile ucítí vibrace nebo pohyb, vymrští jazyk a přísavným efektem doslova přicucne kořist k sobě. Pak stačí sklapnout čelist a je po hře.

Co je na rohatce fascinující, je její schopnost zvládnout kořist skoro stejně velkou, jako je ona sama. Díky extrémně silným čelistem a speciální stavbě lebky dokáže sevřít oběť s takovou razancí, že i menší had by si dvakrát rozmyslel, jestli se přiblíží. Navíc má zvláštní trny na dolní čelisti, které fungují jako zuby. U žáby! Pokud vás někdy napadlo, že žáby nemají zuby, rohatka by vás ráda vyvedla z omylu a možná i z rovnováhy.

Rohatka ozdobná (Ceratophrys ornata), dobře maskovaná v mechu a trávě, čelí malé myši.
Rohatka ozdobná těsně předtím, než si z myši udělá hlavní chod. Zdroj: Shutterstock

Stravovací návyky, za které by se nemusela stydět ani piraňa

Rohatka ozdobná není žádný vybíravý gurmán. Co se vejde do tlamy a nevzbudí podezření na jedovatost, to je potenciální oběd. Pochutná si na hmyzu, ptácích, ještěrkách, malých savcích, ale i na jiných obojživelnících. Pokud má smůlu, že je v teráriu s další rohatkou, může si ji splést s večeří. A co teprve, když je ve stresu. To raději neukazujte prst.

Zajímavé je, že i přes svou dravost tráví rohatka většinu času úplně nečinně. Sedí v bahně, většinou částečně zahrabaná, a připomíná dekoraci z akvária. Jen ta dekorace se občas nečekaně rozhodne ulovit myš. Díky této vyčkávací taktice spotřebuje minimum energie, což jí umožňuje přežít i delší období bez potravy. Skoro jako zenový mnich s občasnými vražednými výlety.

Význam v ekosystému: nečekaně důležitá role tlusté žáby

Přestože rohatka nevypadá jako nějaký ekologický spasitel, v přírodě má svou pevně danou roli. Funguje jako regulátor populace drobných živočichů. Udržuje v rovnováze množství hmyzu, malých hlodavců a jiných obojživelníků. Tím napomáhá biodiverzitě a rovnováze v bažinách, které jsou na tohle přirozené třídění velmi citlivé. Když rohatky ubývá, často to značí problém s celým vodním ekosystémem.

Navíc slouží jako kořist pro větší predátory – hlavně hady, ptáky a větší savce. A to i přes svou obrannou taktiku a maskování. Přestože si ráda pochutná na jiných, sama se občas stane večeří. Tak už to v přírodě chodí. A i žába s tváří nafouknutého marshmallowa nemá zaručeno, že se dožije důchodu.

Žába sedí maskovaná v bažině
Rohatka ozdobná se v bahně ztratí dřív, než řeknete hmyz. A pak čeká. Zdroj: Shutterstock

Rohatka v zajetí: krásná, ale ne mazlivá

Rohatka ozdobná se často chová i v teráriích, ale je to zvíře pro zkušenější chovatele. Ne proto, že by vyžadovala složitou péči, ale protože může být kousavá, náladová a no, kanibal. Navíc není interaktivní. Pokud hledáte zvířecího parťáka, který se bude mazlit a aportovat, pořiďte si psa. Rohatka si na vás možná časem zvykne, ale pravděpodobně vás bude nadále považovat za potenciální kus masa.

Chcete-li žít ve světě, kde se na vás žába nedívá s podezřením, že jí brzy dojdou cvrčci, rohatka nebude vaše volba. Ale pokud chcete fascinující, statickou a trochu vražednou krásku do bažinatého kouta obýváku, právě jste ji našli.

Zdroj: Wikipedia, iFauna