Rozhodli jste se chovat kozy a zajímá vás, zda umí také plavat?

Přidat na Seznam.cz

Kozy jsou rozkošná stvoření a mají tajný talent, o kterém ví jen málokdo. Jsou to výkonní a rychlí plavci!

Umí kozy plavat?

Zajímavé je, že téměř všechny kozy umí plavat, píše web A-Z-Animals. Plavání je vlastně nástroj pro přežití, který je velkou součástí divokých koz. Divoké kozy žijící ve svých přirozených zvycích plavou, když jsou v nebezpečí a potřebují překonat cestu nebo dokonce ostrovy.

Proč kozy nesnášejí plavání?

Neexistuje jediný důvod, proč kozy nesnášejí plavání, ale nejlépe poučený odhad je, že domestikované kozy nejsou zvyklé na pocit vody.
Domestikované kozy se raději drží dál od vody, ale v situacích, kdy mají strach, plavat budou. Kozy také nejsou stvořené pro vodu. Tato nadaná zvířata mohou šplhat a běhat, protože jejich tělo je pro tyto pohyby stavěné, ale nemají přirozenou ochranu pro vodu. Kozy instinktivně přeskakují kaluže a rybníky, pokud mohou. Pokud si koza omylem namočí kopyta, může to způsobit její uklouznutí.
Věděli jste, že kozy také nesnášejí déšť? Domácí i divoké kozy mohou z deště onemocnět. Když je koza mokrá, snižuje se její tělesná teplota. Mokré počasí může být pro kozy nebezpečné, protože se u nich může objevit zápal plic.

Co dělat, když jste s kozou ve vodě

Pokud kozy plavou, je lákavé vběhnout do vody a zachránit je, ale tento pocit ignorujte. I když kozy instinktivně nemají rády vodu, jsou rychlými plavci a pomocí svých velkých kopyt se přes řeku dostanou na souš.
Kozy jsou obecně milá domácí zvířata a nejsou nebezpečné. Domácí kozy se člověka nebojí a je nepravděpodobné, že by na vás zaútočily, pokud nemají pocit, že jim hrozí nebezpečí. Pokud je však mokro a venku je zima, je dobré kozu osušit ručníkem. Nízké teploty jsou nebezpečné. Obvykle kozy žijí v horách a suchých a teplých oblastech. Jejich krásná srst neodpuzuje vodu a trvá hodiny, než řádně uschne.

Jak chránit domácí kozy ve vodě

Většinou nemusíte kozy ve vodě chránit ani jim pomáhat. Pokud je však koza ve vodě při nízkých venkovních teplotách, udržujte ji v teple a mimo ledové teploty. Jejich srst co nejrychleji osušte ručníky. Domácí a zájmové kozy je třeba pravidelně koupat, aby se odpudila klíšťata, blechy a celkový zápach. Pro ochranu koz však musí majitelé tato zvířata koupat v teplé vodě a venku přímo na slunci.
Některé domácí kozy také milují vodní hrátky. Je to vzácné, protože jejich přirozené instinkty vytlačují touhu po vodě.

Pokud necháte kozu hrát si ve vodě, ujistěte se, že je to na teplém a slunném místě, aby její srst rychle oschla.

Zdroj: a-z-animals.com, Youtube