Rozumíte řeči králíků? S námi se jí dokážete naučit

Přidat na Seznam.cz

Domácí králíci mají větší osobnost, než jim většina lidí přisuzuje. Lidé, kteří nikdy neměli domácího králíka, možná nechápou, že každý králík má svou vlastní jedinečnou osobnost. Všichni králíci dělají věci, kterými dávají najevo, že jsou šťastní, smutní nebo vystrašení, a i když je každý králík jiný, určité chování znamená pro většinu králíků totéž.

Hrabání králíka

Králíci jsou přirození hrabáči, připomíná web TheSprucePets. Jejich divocí bratranci si hrabou nory pro hnízdění a pro své domovy a naši domácí králíci hrabou pro zábavu. Jedná se o instinktivní chování, které však může být pro jejich lidi, kteří je milují, obtěžující a destruktivní. Králíci vám také budou kopat do nohou nebo rukou, aby upoutali vaši pozornost.

Běhání z místa na místo

Pokud váš králík někdy běhal po místnosti tak rychle, jak jen mohl, jako by ho něco honilo, pak vězte, že váš králík se nezbláznil. Toto chování je šťastné a váš králíček pobíhá kolem z čirého vzrušení. Možná si hraje s vámi nebo s chlupatým kamarádem nebo očekává oblíbený pamlsek.

Převracení se na bok

Někteří lidé jsou nervózní, když vidí, jak se jejich králíci převracejí na bok, ale toto převracení je známkou spokojeného králíka. Obvykle váš králík odpočívá, sedí a pak se převalí na bok, aby si lehl. Toto převalování je mnohem jiné než záchvat, protože váš králík bude velmi uvolněný, jeho oči budou pravděpodobně zavřené a nohy se nebudou hýbat. Převalování je normální chování králíka a znamená, že je váš králík uvolněný.

Králičí zvuky

Králíci jsou společenští, a přestože většina lidí, kteří nikdy králíka nevlastnili, nikdy neslyšela králíka vydávat zvuky, můžete si být jisti, že mají svůj vlastní slovník, kterým nám i sobě navzájem sdělují, jak se cítí. Některé zvuky jsou velmi zřejmé, například křik.
Králík křičí pouze tehdy, když je vyděšený, vystresovaný nebo vyděšený.
Mezi další méně znepokojivé zvuky patří bzučení nebo troubení, které může znamenat, že jsou vzrušení, a obvykle se vydává, když krouží a očichávají jiného králíka. Skřípání zubů může znamenat, že se králík cítí nepohodlně nebo ho něco bolí, ale může to také znamenat, že je spokojený. Pokud je skřípání zubů slyšet, když králík sedí, je shrbený a nehýbe se, znamená to s největší pravděpodobností, že ho něco bolí. Pokud je slyšet velmi tiše, když je králík uvolněný, například po plácnutí, znamená to, že je uvolněný.
Vrčení je další zvuk, který můžete slyšet, pokud máte teritoriálního králíka nebo pokud je rozzlobený či vystresovaný.

Kopání králíků

Pokud králíci chtějí, dokáží velmi silně kopnout. Mají silné zadní nohy, a pokud jsou nespokojení, mohou kopat, aby se pokusili utéct, nebo naznačit, že chtějí být odloženi, pokud jsou drženi.

Kousání králíků

Králíci vám mohou dát nevinné kousnutí, aby upoutali vaši pozornost, ale mohou také kousat, aby ukázali svou dominanci, ze strachu nebo aby dali najevo, že se jim něco nebo někdo nelíbí. Králíci se mohou kousat navzájem, pokud se perou nebo pokud se zavedenému králíkovi nelíbí nový králík, ze sexuální frustrace nebo aby stanovili hierarchii s ostatními králíky, se kterými žijí, nebo prostě proto, že nechtějí něco dělat, pokud se je snažíte zvednout nebo zavřít do klece.

Olizování králíků

Králičí jazyky jsou prostě nejroztomilejší a malé olizování, které králíci provádějí, se od nich neliší. Nemusí sice líbat jako psi, ale často je vidět, jak se svými roztomilými růžovými jazýčky upravují sami sebe nebo své králičí kamarády. Je to zcela normální chování, ale pokud králík spolkne příliš mnoho chlupů, může to způsobit problém. Nezapomeňte králíkovi s péčí o srst pomáhat pravidelným česáním nebo kartáčováním.

Zdroj: thesprucepets.com, Youtube