Rys složí pětkrát většího jelena na lopatky

Přidat na Seznam.cz

Plíží se, opatrně našlapují, tiše číhají a nakonec zčistajasna zaútočí. Takhle loví naši kočičí mazlíčci své hračky. Úplně stejnou techniku lovu používá i o něco větší kočka – rys červený. Podívejte se, jak díky svým pozoruhodným loveckým dovednostem skolí pětkrát větší kořist než on sám.

Ve své domovině je kvůli krátkému ocasu (bobbed tail) nazýván bobcat. Rys červený je zaoceánský příbuzný rysa evropského. Žije na rozsáhlém území od jižní Kanady napříč USA až po střední Mexiko. Zatímco ostatní tři druhy rysů dávají přednost chladnějšímu prostředí, rys červený není vybíravý a obývá jak hory, tak pouště nebo bažiny.

V otázce kořisti je velmi přizpůsobivý a živí se tím, co je. Většinou loví hlodavce, králíky nebo zajíce, nebojí se ale ani ptáků do velikosti labutě, ani vysoké zvěře. Na videu můžeme pozorovat, jak se jeho kořistí stal jelenec ušatý.

Tenhle přežvýkavec není zrovna snadnou kořistí. V dospělosti měří téměř 2 metry a váží klidně 200 kg. Ačkoli je tento konkrétní jedinec menší, nad rysem, který průměrně měří 80 cm a váží jen 9 kg, má pořád navrch. Kromě toho dokáže vyvinout rychlost víc než 20 km/hod, a tak v případě nouze snadno uteče. Tedy pokud si predátora všimne…

Ačkoli je jeho druhové jméno odvozeno od neobvykle velkých uší, ani ty tomuhle jelencovi nepomohli zaslechnout plížícího se rysa:

@willhoffman101 Coolest thing I’ve ever seen! #natureismetal #bobcat #muledeer #nature #fyp #viral #foryoupage #foryou #blowitup ♬ Astronaut In The Ocean – Masked Wolf

Zdá se, že tentokrát měl rys štěstí. Využil moment překvapení a podařilo se mu na jelence skočit a strhnout ho ze svahu. Obvykle přitom loví spíše slabší kusy a mláďata, dospělé jedince v plné síle raději přenechává vlkům, kojotům a pumám.

Zdroj: A-Z Animals, Wikipedie