Aljašský medvěd grizzly běží a plave více než kilometr, aby chytil divokého karibu

Přidat na Seznam.cz

Karibu se vyznačují typickým parožím. Jsou jediným druhem jelenovitých, kterému roste paroží u samců i samic. Na Aljašce se karibu musí obávat dvou hlavních predátorů: Medvědů a vlků.

Co je největší hrozbou těchto příbuzných sobů?

Obvykle se karibu drží pohromadě ve velkých stádech, zejména když migrují na dlouhé vzdálenosti, aby našli dostatek potravy, uvádí A-Z-Animals. Existují však i menší stáda, která nemigrují vůbec. Jsou to býložravci, jejichž potravu tvoří především trávě podobné rostliny, sobí mech a malé keře.

Představte si, že se na vás to zvíře řítí,” říká muž za kamerou, když zachycuje obrovského grizzlyho, který se řítí přes otevřené pole. Grizzlymu se podařilo vyčlenit karibu, ale ten má náskok. Kamera se natáčí až na pravou stranu, kde karibu vstoupil do vody a plahočí se po ní, aby ji překročil a dostal se od medvěda pryč. Medvěd však ví, že má šanci, a nechce promarnit potravu. Projde malým rybníčkem a běží dál směrem ke karibu. Tento medvěd je odhodlaný zabít.

Utíkej karibu, utíkej

Trvá jen několik okamžiků, než medvěd dorazí k místu ve vodě, kde muži zahlédli karibu. Bez váhání se vrhne dovnitř a začne plavat, když už nohama nedosáhne na dno. Zdá se, že se karibu zastavil, možná si ani neuvědomil, že medvěd stále útočí, protože v tuto chvíli se sotva prodírá z vody na druhou stranu. Medvěd se za ním blíží rekordní rychlostí.
Karibu se odváží zpět do vody, zatímco medvěd vystupuje na souš, aby zvýšil svou rychlost. Oběhne okraj vody a znovu zahájí pronásledování ve vodě. Oba se pohybují daleko od okraje a přímo v srdci vody, kde se jejich plavání občas mění ve sprint. Nakonec grizzly karibu dohoní v mělké části vody, blízko druhého okraje.

Po několika okamžicích boje medvěd popadne karibu za krk a vytáhne ho z vody.

Zdroj: a-z-animals.com, Youtube