Samice mořských koníků nejsou tak oddané jako jejich samčí protějšky. Co na to říká nový výzkum?

Přidat na Seznam.cz

Párové vazby mezi rybami nejsou tak silné, jak si myslíte. Samci mořských koníků berou závazek vážně a jsou známí tím, že své partnerky zbavují břemene těhotenství tím, že ho berou na sebe. Vědci obecně předpokládali, že stejně oddané jsou i samice mořských koníků.

Samice mořských koníků svým protějškům příliš loajální

Nedávná studie však ukázala, že oddanost samic je vratší, než se původně myslelo. Když jsou samice mořských koníků vystaveny nucenému odloučení, často využijí příležitosti a vyberou si jiného partnera, i když mají možnost se s bývalým partnerem znovu setkat, píše web SmithsonianMag.

Dong Zhang, výzkumník z Výzkumného ústavu rybářství ve Východočínském moři, říká, že zatímco se vědělo, že párové vazby mořských koníků mohou být přerušeny obdobím odloučení, nebylo příliš známe, zda lze tento vztah napravit. I když to není nijak zvlášť romantické, zjištění, že se jim často nedaří pouto napravit, dává smysl z hlediska konkurenční evoluce. Pokud by samice mořského koníka stále dávala přednost svému původnímu partnerovi před jinými konkurenčními samci, znamenalo by to, že by ignorovala nové příležitosti k páření s potenciálně vhodnějším samcem.

Nevěra na vrcholu evoluce

Aby výzkumníci pronikli do složitostí mezilidských vztahů mořských koníků, umístili Zhang a jeho kolegové do nádrže samce a samici mořských koníků. Poté, co se spářili, byl samec na čtyři dny přemístěn do jiné nádrže a nahrazen jiným samcem, který vytvořil nový pár se samicí. Tento proces byl pro jistotu zopakován s posledním samcem a poté byli všichni čtyři mořští koníci umístěni do stejné nádrže, aby bylo možné sledovat, kterého samce si samice vybere. Tým zopakoval experiment s celkem 24 různými pářícími se páry.

Téměř ve všech případech samice neprojevily žádnou jasnou preferenci pro svého původního partnera. Zhang a jeho spoluautoři sice připouštějí, že to může být způsobeno tím, že samice po tolika dnech odloučení nedokáže svého partnera rozpoznat, pravděpodobnější však je, že období nuceného odloučení vyrovnalo podmínky mezi konkurenčními samci, kteří by jinak upevnili své pouto se samicí prostřednictvím každodenních rituálních pozdravů. Bez opakování tohoto složitého tance vazby mezi partnery zeslábly, což vedlo samici k tomu, že zvažovala jiné možnosti.

Co přinesl tento nový poznatek?

Pro Heather Koldewey, odbornici na mořské koníky z Londýnské zoologické společnosti v Anglii, je tento experiment cenným poznatkem o tom, jak nejistý může být život těchto ryb. Do budoucna hodlá Zhang podrobně studovat další možné otázky související s násilným oddělením na párové vazby mořských koníků, například zda samci upraví své investice do rodičovské péče nebo zda zvýší svou atraktivitu při páření v nepřítomnosti bývalého soupeře.

Zdroj: smithsonianmag.com