Seborea u psů: Co to je, proč se vyskytuje a jak ji léčit

Přidat na Seznam.cz

Naši psi mohou trpět nepříjemnými kožními problémy stejně jako my. Pokud má váš pes šupinatou kůži, lupy nebo mastnou srst, může se jednat o běžné kožní onemocnění zvané seborea. Co to je a jak na ní?

Co je seborea u psů?

Seborea, nazývaná také seboroická dermatitida, je kožní onemocnění, ke kterému dochází při zvýšené produkci kožních buněk nebo oleje, vysvětluje DailyPaws. Existují dvě klasifikace seborey: suchá (seborrhea sicca) a mastná (seborrhea oleosa), ale většina psů se seboroickou dermatitidou má kombinaci obou, jak vysvětluje studie.

Suchá seborrhea
Kůže, srst a nehty jsou tvořeny bílkovinou zvanou keratin. Nadměrná produkce keratinu v důsledku seborrhea sicca může vést k šupinaté, šupinaté kůži.

Mastná seborrhea
Mazové žlázy produkují mastnou, voskovitou látku zvanou kožní maz, která chrání pokožku. Seborrhea oleosa může vést k nadměrné produkci mazu, což způsobuje mastný vzhled srsti vašeho psa.

Příznaky seborey u psů

Psi se seboreou mají obvykle šupinatou, červenou a mastnou kůži. Mezi běžné příznaky patří drsná šupinatá kůže, velké množství lupů a mastná, mastná kůže. Seborea se často vyskytuje na hřbetě, krku, obličeji a bocích psa a obvykle je horší v oblastech s kožními záhyby. Tento stav zanechává kůži zranitelnější vůči patogenům, jako jsou kvasinky a bakterie, a pokud se neléčí, může dojít k sekundárním kožním infekcím. Může se také objevit svědění a zápach, zejména pokud je seborea spojena s kožní infekcí.

Příčiny seborey u psů

Většina případů seborey u psů je způsobena jiným existujícím kožním onemocněním, ale někteří psi mohou seboreu zdědit po svých rodičích. Tomu se říká primární seborea. Je to genetické onemocnění, které způsobuje, že pes má abnormální kožní buňky.
U psů s primární seboreou se příznaky často začínají projevovat již ve věku 2 let a s přibývajícím věkem se stav obvykle zhoršuje.
Sekundární seborea je mnohem častější a vzniká v důsledku jiného kožního onemocnění. Mezi nejčastější příčiny u psů patří kožní alergie, hormonální nerovnováha, nedostatek vitamínů, onemocnění imunitního systému a některé druhy rakoviny kůže. Seborea se může objevit také v důsledku kvasinkových infekcí, bakteriálních infekcí a parazitů, jako jsou blechy nebo roztoči.

Léčba psů se seboreou

V případě primární seborey neexistuje žádný lék. Často však pomáhají syntetické deriváty vitaminu A, tzv. retinoidy, nebo jiné léky. Psi mohou potřebovat celoživotní léčbu primární seborey.
U sekundární seborey léčba zahrnuje diagnostiku a léčbu základního onemocnění, které seboreu způsobuje. To znamená, že veterinář bude možná muset provést různá vyšetření, aby zjistil, jaká kožní onemocnění jsou přítomna, a zahájit léčbu i těchto onemocnění.
Samotná seborea se léčí antiseboroickými šampony, které pomáhají obnovit kožní buňky, a také doplňky mastných kyselin. Veterinář vám může předepsat léčivé šampony a další lokální léčbu. Dlouhodobá léčba může být nutná v závislosti na základním onemocnění kůže a na tom, jak reaguje na léčbu. Je důležité, abyste používali spíše přípravky schválené veterinářem než přípravky určené pro lidskou seboreu, protože mohou situaci zhoršit.

Zdroj: dailypaws.com, Youtube, studie