Seznamte se s Louisianským leopardím psem neboli Catahoulou

Přidat na Seznam.cz

Catahoula leopardí pes byl vyšlechtěn jako lovecký a pastevecký pes. Dokáže být ale také skvělým kamarádem, který se hodí do každé rodiny.

Původ

Catahoula leopardí psi, kteří pocházejí z bujné a vlhké zeleně Louisiany, byli vyšlechtěni jako pozoruhodně všestranní pracovní psi, píše web DailyPaws. V jejich domovském státě najdete catahouly, kteří mají za úkol hnát dobytek, působit jako hlídací psi, aportovat vodní ptactvo a lovit divoká prasata. Vůči cizím lidem jsou leopardi catahoula zdrženliví, ale v rodině si vytvoří silné pouto a mohou být skvělými rodinnými psy. Catahoulové jsou vyšlechtěny se silnou nezávislostí, nebojí se postavit za sebe a vyžadují trochu trpělivosti. Pokud jsou však správně vycvičeni pomocí pozitivního posilování, mohou být dokonalým kamarádem.

Vzhled

Tato psí rasa je nápadná. Vzhledem k tomu, že primárním zájmem jejich chovu jsou pracovní a pastevecké schopnosti, je vzhled často druhořadým zájmem. Historicky pocházejí všechny dnešní catahouly ze tří chovných linií, z nichž každá dala vzniknout psům různých velikostí a barev. V průběhu let byly tyto tři linie znovu a znovu kříženy, což vedlo k dnešní variabilitě. Srst se pohybuje od jednobarevných, jako je černá, červená a žlutá, až po žíhanou a dvojitě žíhanou. Setkáte se také se srstí s merle neboli leopardím vzorem, který dal psovi jeho jméno, v odstínech černé, modré a červené. Variabilita je tak vysoká, že ze dvou jednobarevných psů, kteří jsou kříženi, často vznikne vrh žíhaných nebo merle osrstěných štěňat leopardího psa.

Temperament

Tito psi jsou spíše společníci než rodinní psi, protože se neradi povalují. Potřebují být v prostředí, kde se mohou věnovat svým přirozeným loveckým a pasteveckým sklonům. Pokud náhodou nebydlíte na ranči nebo v lese, catahoulové se dobře cítí v domech s velkými oplocenými dvory nebo na jiných místech, kde mohou mít každý den zhruba hodinu namáhavého pohybu. Dobře se jim také daří v soutěžích agility, pasení a poslušnosti, které pomáhají udržovat jejich tělo i mysl aktivní a zaměstnané. Ideální rodič je trpělivý, sebevědomý a schopný nabídnout psovi dostatek pohybu.

Životní potřeby

Catahoula leopardí psi nejsou městská štěňata. Zejména byty jsou pro ně špatnou volbou, ale cokoli, co nemá dostatečně velký oplocený dvůr, bude znamenat větší dohled z vaší strany, abyste zajistili uspokojení jejich fyzických potřeb. Pokud jste táborník, myslivec, turista nebo běžec, tito aktivní a věrní psi budou rádi chodit s vámi.

Péče

Krátká jednoduchá srst catahouly pravidelně líná, takže kartáčování několikrát týdně pomůže udržet chlupy na všem, co máte. Může to také fungovat jako skvělá aktivita pro sblížení s mladými štěňaty a jejich rodinnými jednotkami. Spolu s kartáčováním nezapomínejte stříhat jejich drápky. Koupání bude probíhat výhradně podle potřeby. Kontrolujte a čistěte jim uši, aby se nezanítily, a pravidelně jim čistěte i zuby.

Zdroj: dailypaws.com, Instagram