Seznamte se s nejmenší sovou na světě. Co o ní víme?

Přidat na Seznam.cz

Malá sova vykoukne z díry v platanu za soumraku na dně vyschlé řeky v západním Texasu. Je to kulíšek trpasličí, nejmenší druh sovy na světě. Kulíšek je malý ptáček, který měří necelých 15 centimetrů a váží 41 g, tedy asi jako golfový míček, píše Birds.

Za soumraku vylézá z dutiny stromu, aby lovil brouky, cvrčky a pavouky, ale i příležitostné ještěrky nebo myši. Větší kořist, jako jsou štíři, může být dokonce uložena v hnízdě k pozdější konzumaci po odstranění žihadel. Kulíšci se vyskytují v lesích a v prostředí pouštních kaktusů v jihozápadním Texasu a jižní Arizoně. V pouštních oblastech běžně hnízdí v dutinách po datlovi ve vysokých kaktusech saguaro.

Stejně jako ostatní sovy jsou tiché, ale smrtelně nebezpečné. Proudění vzduchu přes křídla ptáka obvykle vydává burácivý zvuk. Soví křídla však obsahují na předním okraji prodloužení a na zadním okraji třásně z peří, které minimalizují zvuk tím, že rozbíjejí proudění vzduchu.

Měkké peří na křídlech a nohách pohlcuje téměř veškerý zbytkový hluk. Zvířata netuší, co se blíží, dokud není pozdě. V říjnu opouštějí chladnější místa a vydávají se do teplejších zeměpisných šířek, kde je v zimě hmyz hojnější. Vracejí se koncem února nebo začátkem března, dychtivé zahájit hnízdní sezónu. Samice na jaře snášejí jedno až čtyři vejce, která se líhnou za tři týdny.

Samec zpočátku nosí potravu pro samičku a mláďata, ale po několika týdnech se i samička vydává na lov potravy, aby nakrmila rozrůstající se snůšku. Kulíšci raději utíkají, než aby bojovali, nicméně bylo pozorováno, že se jimi dravci, jako je např. raroh velký, nechávají přepadnout.

Zdroj: youtube.com, kingdomstv.com