Seznamte se s ohromujícím rysem kanadským — jednou z nejvzácnějších velkých koček na světě

Přidat na Seznam.cz

Ohromující velká kočka známá jako rys kanadský se běžně vyskytuje na Aljašce a v Kanadě, píše Cats.

Ačkoli se podobají našim rysům, mají jedinečné vlastnosti, včetně velkých tlap a dlouhých ušních boltců. Tyto velké kočky mají hustou srst a trojúhelníkové uši, které jsou označeny černými chomáčky. Rysi obývají extrémně chladná a ledová stanoviště, která jsou pro většinu zvířat náročná na pohyb.

Ne však pro tohoto rysa.

Velké, mimořádně chlupaté tlapy koček slouží jako sněžnice, které jim umožňují úspěšně se pohybovat po sněhu a pronásledovat kořist. Hřbet těchto koček se svažuje směrem dolů k předku, protože jejich zadní končetiny jsou delší než přední.

Málokdo si uvědomuje, že rys kanadský je zdatný šplhoun a plavec. Přestože tyto kočky nejsou tak velké jako lvi, jsou stále velmi divoké.

Vzhledem k tomu, že zajíci tvoří 90 % rysí potravy, jejich počty budou stoupat spolu s počtem kořisti. Tyto velké kočky často aktivně loví v noci, kdy jsou zajíci nejaktivnější. Běžným prostředím tohoto rysa je tajga neboli boreální les. Tyto druhy lesů jsou poměrně chladné a často v nich mrzne i více než polovinu roku.

Díky tomu, že mají rysi rádi samotu, dostali zajímavou přezdívku: šedý duch severu. Kvůli lovu pytláků pro jeho kožešinu byl rys kanadský nějakou dobu na seznamu ohrožených druhů.

Naštěstí se populace rysa kanadského postupem času rozrostla, a proto již není na seznamu ohrožených druhů!

Zdroj: kingdomstv.com, youtube.com