Seznamte se s rypošem: Tohle ošklivé zvířátko je novou hvězdou boje proti stárnutí

Přidat na Seznam.cz

Rypoš lysý není zrovna nejkrásnější zvířátko na světě. Má ale jiné přednosti: necítí bolest, vydrží až 18 minut bez kyslíku, vyhýbá se mu rakovina a hlavně – zdá se, že vůbec nestárne.

Latinsky je toto malé africké zvířátko nazýváno Heterocephalus glaber, v překladu „různohlavá lysá věc“. To o jeho vzhledu vypovídá mnohé. Rypoš má na svraštělé růžové kůži velmi málo chlupů. Jakožto hlodavec má velké zuby, kterými hloubí podzemní chodbičky.

Na rozdíl od všech ostatních savců na Zemi je studenokrevný. Je skvěle adaptován na malý přísun kyslíku v podzemních chodbičkách. Díky nízké dechové frenkvenci a pomalému metabolismu vystačí s minimem kyslíku a v případě nouze si energii vyrobí spalováním fruktózy (ostatní savci spalují glukózu).

Stejně jako včely nebo mravenci žijí eusociálně. Potomstvo zplodí jedna královna s několika samci, ostatní z kolonie pracují jako dělníci. Může za to extrémně nepříznivé životní prostředí, které rypoše nutí spolupracovat na získávání potravy.

Živí se velkými hlízami rostlin, které jsou až tisíckrát těžší než oni sami. Hlízu nalezenou při hloubení chodbiček pomalu vyhlodávají zevnitř, aby měla možnost regenerovat a dorůstat, tak jim vydrží jako zdroj potravy po několik měsíců.

Co nepobral na kráse, dohání jinými přednostmi

Rypoši necítí bolest. Nemají neurotransmitery, takže na ně kyseliny nebo kapsaicin nepůsobí bolestivě.

Žijí dlooouho. Zatímco myši se dožívají pouze dvou let, rypoši mohou žít až tři desetiletí. Rekordmanem je 39letý kmet. Na svůj věk však vůbec nevypadal, vědci by jej podle vzhledu nerozeznali od podstatně mladšího kusu. To naznačuje, že rypoši téměř nestárnou; nejsou náchylní k rakovině, neumírají na nemoci nebo stáří, ale obvykle v boji s jiným jedincem

Vědci z Cambridgeské univerzity se nyní všechny tyto poznatky snaží využít ke zlepšení léčby některých lidských onemocnění, třeba artritidy.

Zdroj: Science, AZ Animals, Euronews