Šimpanz vrhne mývala napříč výběhem, jako kdyby byl frisbee
Ne všechna divoká zvířata se k sobě chovají s respektem. Zvířecí říše je plná teritoriálních tvorů, jež často reagují na ostatní, kteří nejsou jejich druhu. A pak jsou tu šimpanzi.
Chování šimpanzů
Tito primáti jsou známí tím, že jsou agresivní vůči všemu, co se jim připlete do cesty, připomíná A-Z-Animals. Pokud jste někdy chtěli vidět, jak se tato zvířata chovají, navštivte místní zoologickou zahradu. Pravděpodobně tam mají expozici šimpanzů, kde se s těmito zvířaty seznámíte zblízka.
Společenství se skládají z libovolného počtu šimpanzů, od 15 do 150 kusů. Členové společenství přicházejí a odcházejí, cestují a jedí v menších skupinách. Šimpanzi tráví spoustu času činnostmi, které lze definovat jako politické pouze uvnitř skupiny. V každé skupině je dominantní samec, který však nemá úplnou moc. Je závislý na pomoci svých příznivců z řad samců i samic. Samci s menším vlivem mohou mezitím intrikovat, aby vůdce odstranili. Politika v té nejlepší podobě: konflikty o moc, střídání loajalit a převzetí moci!
Měkké přistání
Jeden z návštěvníků zoo natáčel zvířata, když mýval spadl z větve nad výběhem. Když padal, jeden ze šimpanzů ho zachytil a bez námahy ho hodil jako frisbee! Jako by si primát rychle pomyslel: “Jdi mi z cesty!”.
Mýval naštěstí dopadl bez zjevných zranění. Jako každé chytré zvíře se mýval vrhl na útěk tunelem. Právě když se chystá dostat do bezpečí, jeden ze šimpanzů ho z tunelu vytáhne.
Šimpanzi se při cestování lesem dokáží rychle přesouvat z větve na větev. Většinu své cesty absolvují pěšky. Tyto opice často chodí po čtyřech, takže jim v této situaci pomáhají i dlouhé ruce. Šimpanzi chodí po kloubech rukou a po chodidlech plochých nohou, stejně jako gorily.
Nemůžeme primátům vyčítat, že jednají podle svých přirozených instinktů. Možná si mysleli, že mýval je predátor nebo nějaká forma kořisti, která narušuje jejich prostor. Jedno je jisté: věděli, že do jejich společenství nepatří.
Zdroj: a-z-animals.com, Youtube