Skáče váš pes na každého návštěvníka? Víme, jak tento zlozvyk odnaučit

Přidat na Seznam.cz

Skákající psi mohou člověka povalit, ušpinit mu oblečení nebo poškrábat nohy. Pokud má tedy váš psík problém udržet všechny čtyři tlapky na podlaze, zde je několik odborných rad, jak psovi zabránit ve skákání.

Proč psi skáčou na lidi?

Jednoduše řečeno, psi skáčou, protože chtějí získat pozornost, vysvětluje DailyPaws. Je to snaha přimět lidi, aby se jim věnovali, nebo aby pro ně něco udělali. Pes může hledat pomoc, protože se cítí vyděšený nebo úzkostný, nebo může být vzrušený, šťastný či znuděný a chce si s vámi hrát. Prvotní signály psa často zůstávají nepovšimnuty. Proto se obrátí ke skákání, a to funguje. Získá tím odezvu. Pes si pak uvědomí, že skákání je nejlepší způsob, jak získat pozornost lidí.

Pochopte, proč váš pes skáče

Prvním krokem je zjistit, proč váš pes vyhledává pozornost. Je ve stresu a hledá vaši pomoc? Nebo chce náklonnost nebo si chce hrát? Základní příčina může pomoci určit nejlepší strategii k odstranění skákavého chování.
Pokud je váš pes šťastný a těší se na cizí lidi, bude se jeho tělo vrtět jako nudle.
Nervózní štěně bude také vysílat protichůdné signály. Přiblíží se k vám, ale když po něm sáhnete, couvne. V takovém případě může pes vyskočit, ale pak stáhne ocas mezi nohy, když mu věnujete pozornost.

Hoďte nějaké dobroty

Pokud nechcete svého štěněte izolovat, je tu další snadná strategie. U dveří mějte něco, co má váš pes rád. Mějte například dózu s psími pamlsky a požádejte návštěvy, aby se se psem podělili. Zatímco váš chlupatý kamarád bude pamlsky hltat, nechte hosty vstoupit a posadit se.
Pokud váš pes miluje aportování, můžete totéž provést pomocí míčků nebo oblíbené hračky. Kbelík s míčky mějte hned u vchodových dveří. Požádejte návštěvníky, aby vzali dva míčky a jeden hodili do vašeho domu. Když váš psík přinese první míček zpět, návštěva hodí druhý míček.

Naučte ho sedět

Psa můžete také naučit, aby přestal skákat, zavedením alternativního chování, kterým získáte pozornost, jako je například sezení vedle vás. Tento druh výcviku se provádí postupně. Vzpomeňte si na způsob, jakým učitelé pracují s dětmi.
Nejlepší je vyhledat pomoc trenéra psů s pozitivním posilováním, abyste psa úspěšně naučili neskákat. Můžete absolvovat individuální lekce tréninku ovládání skoků, skupinové kurzy nebo online kurzy s profesionálem.

Buďte důslední

Bez ohledu na to, jakou metodu použijete, je nezbytné důsledně provádět stejnou činnost. To pomáhá psovi rychle se učit. Opakovaným chováním vytvoříte bezpečnější a klidnější prostředí pro lidi i pro svého psího miláčka.

Zdroj: dailypaws.com, Youtube